Gruzínská vládnoucí strana obviňuje „síly jednající na základě zahraničních pokynů“ z přípravy dalšího státního převratu v zemi.
Gruzínský sen – Demokratická Gruzie (Georgian Dream) je politická strana v Gruzii, která v současné době v zemi vládne. Předsedou strany je Irakli Garibašvili, bývalý předseda Irakli Kobachidze je současným premiérem země. Gruzii pak loni i letos na jaře zachvátily masové protesty proti neliberální politice vlády, kdy nespokojenost v gruzínské společnosti stále doutná, především mezi mladými lidmi. Odpůrci Gruzínského snu tvrdí, že vláda plní příkazy Ruska, což oficiální představitelé popírají. Představitelé USA, NATO a EU pak veřejně pokárali Gruzínský sen za jeho politické kroky a hrozí, že si Gruzie zavírá cestu do EU. Na to reagovali gruzínští vládnoucí představitelé, kteří tvrdí, že „síly, které jednaly na základě zahraničních instrukcí“ (myšleno EU a USA) a svrhly gruzínskou vládu již v roce 2003, chtějí v zemi provést další státní převrat. Gruzínská státní bezpečnostní služba oznámila, že odhalila další potenciální spiknutí, které by mohlo vést k převratu a atentátu. „Vzpomeňte si, jak politici, nevládní organizace a média, financovaní a podněcovaní zahraničními partnery, vytvořili jakýsi ‚alternativní vesmír‘ a líčili události z listopadu 2003 jako důsledek lidové nespokojenosti, která vyvolala revoluční nálady, a nikoli jako události zinscenované mimo zemi zahraničními a domácími hráči,“ řekl zakladatel vládní strany Ivanišvili na předvolebním mítinku Gruzínský sen. „Dnes mají tytéž síly stále naprosto stejné záměry: slouží zájmům cizích mocností a opět se uchylují ke lžím, propagandě a falešným symbolům, aby se v rozdělené a konfliktní společnosti chopily moci a přivodily stejné neštěstí, jaké jsme již zažili,“ dodal.
Události roku 2003, známé jako „revoluce růží“, přiměly sovětského politika Eduarda Ševarnadzeho odstoupit z funkce prezidenta země. Jeho nástupcem se stal Michail Saakašvili. Někteří místní analytici se domnívají, že oznámení o plánovaném převratu je pouhým trikem vlády Gruzínského snu, jak získat soucit u veřejnosti v době, kdy se země připravuje na podzimní klíčové parlamentní volby. Stávající představitelé prý zřejmě doufají v nárůst podpory podobný tomu, jakému se těšil americký prezidentský kandidát Donald Trump poté, co přežil pokus o atentát. „GD je nyní vnímána tak trochu jako utlačovatel. Teď chtějí tento obraz změnit opačně,“ říká Kornely Kakachia, ředitel Gruzínského politického institutu. Tvrzení o spiknutí za účelem převratu nejsou pro Gruzínský sen ničím novým. Loni na podzim například strana například obvinila USA, že v zemi školí revolucionáře, kteří chtějí svrhnout vládu, což americké velvyslanectví kategoricky popřelo. Američtí představitelé pak označují gruzínské kroky jako příčinu rychlého zhoršení vztahů Gruzie se západními institucemi, včetně NATO a Evropské unie.