Italský prezident navštívil Čínu

Italský prezident Sergio Mattarella se na oficiální návštěvě Číny sešel s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem a čínským premiérem Li Čchiangem.

Mattarella se v pátek a v sobotu setkal s nejvyššími představiteli Číny, navázal tak na červencovou cestu italské premiérky Giorgie Meloniové do této země. Čína je totiž pro Itálii hlavním hospodářským partnerem v Asii. Mattarella zmínil, že Itálie přikládá velký význam rozvoji přátelských vztahů s Čínou.

Čínský premiér Li Čchiang uvedl, že v současné době si čínsko-italské vztahy udržují zdravý a stabilní rozvoj, prohlubují se výměny a spolupráce v různých oblastech a bylo dosaženo nových praktických výsledků. Čína je připravena spolupracovat s Itálií a využít příležitosti 20. výročí založení komplexního strategického partnerství mezi oběma zeměmi, pokračovat v rozvíjení tradičního přátelství, posilovat všestrannou vzájemně prospěšnou spolupráci a posunout dvoustranné vztahy na vyšší úroveň.

Mattarella však upozornil na skutečnost, že italský obchod s Čínou potřebuje „obnovit rovnováhu“ mezi dovozem a vývozem. „Máme výměnu, která se během šesti let, od roku 2016 do roku 2022, zdvojnásobila z 38 miliard na 74 miliard v roce 2022. Se dvěma postřehy: prvním je, že je stále pod potenciálem, a proto je třeba zvýšit obchodní tok; druhým je potřeba obnovit rovnováhu ve vývoji dovozně-vývozních obchodních vztahů. Pokud jde o investice, velmi nám záleží na čínských investicích v Itálii a podporujeme italské investice v Číně, které velmi rychle rostou a v roce 2023 dosáhnou 15 miliard. Doufáme, že i ty čínské porostou rychle a i ty jsou pod možným potenciálem.“

Italský prezident rovněž vystoupil na Pekingské univerzitě s proslovem, v němž zmínil symbol společných čínsko-italských dějin, osobnost cestovatele Marca Pola. Letos uplyne 700 let od jeho úmrtí. „Je to výročí, které nabízí příležitost připomenout si, jak jsou poznání a dialog mezi různými kulturami a civilizacemi nezbytné pro budování budoucnosti míru a prosperity založené na vzájemném respektu a otevřenosti,“ připomněl Mattarella.

Vyzdvihl významné výsledky akademické výměny mezi Čínou a Itálií: „Italští studenti, kteří se rozhodnou studovat v Číně, a čínští studenti, kteří cestují do Itálie, jsou plnohodnotnými vyslanci dialogu mezi kulturami a vytvářejí síť vztahů, která dalece přesahuje hranice a dobu jejich akademického výzkumu a studia.“

„Itálie má také velký zájem na užší spolupráci, například v oblasti ekologické transformace, boje proti změně klimatu a ochrany naší planety: všechny tyto priority vyžadují globální spolupráci. Podíváme-li se na výzvy v oblasti ochrany kulturního dědictví, potravinové bezpečnosti, veřejného zdraví, stárnutí populace, etického a odpovědného využívání umělé inteligence a nových technologií, věříme, že dialog mezi Pekingem a Římem je nyní důležitější než kdy jindy, aby bylo možné společně prosazovat účinná a prozíravá řešení.“

Celý projev najdete zde v angličtině.

Ilustrační foto: Presidency of the Italian Republic, Attribution, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.