Růst reálné průměrné mzdy ve světě se s postupným snižováním inflace začal opět zvyšovat. Navzdory těmto pozitivním výsledkům přetrvává vysoká úroveň mzdové nerovnosti, což z ní činí naléhavý politický problém, uvádí zpráva Mezinárodní organizace práce (ILO).
Nová zpráva ILO s názvem „Global Wage Report 2024-25: Is wage inequality decreasing globally?“ ukazuje, že od roku 2000 se mzdová nerovnost snížila přibližně ve dvou třetinách všech zemí.
Růst mezd však byl v jednotlivých regionech nerovnoměrný, přičemž rozvíjející se ekonomiky zaznamenaly silnější růst než vyspělé ekonomiky, uvádí zpráva. Zatímco vyspělé ekonomiky G20 zaznamenaly pokles reálných mezd dva roky po sobě (-2,8 % v roce 2022 a -0,5 % v roce 2023), v rozvíjejících se ekonomikách G20 zůstal růst reálných mezd po oba roky kladný (1,8 % v roce 2022 a 6,0 % v roce 2023).
Regionální modely růstu mezd se značně lišily. Pracovníci v Asii a Tichomoří, střední a západní Asii a východní Evropě zaznamenali podle zprávy rychlejší růst reálných mezd než pracovníci v ostatních částech světa.
Navzdory nedávnému pokroku zůstává vysoká úroveň mzdové nerovnosti naléhavým problémem. Zpráva ukazuje, že celosvětově 10 % nejhůře placených pracovníků vydělává pouze 0,5 % celosvětových mzdových nákladů, zatímco 10 % nejlépe placených pracovníků vydělává téměř 38 % těchto mzdových nákladů. Mzdová nerovnost je nejvyšší v zemích s nízkými příjmy, kde je téměř 22 % mzdových pracovníků klasifikováno jako špatně placení.
V celosvětovém měřítku každý třetí pracovník nepracuje za mzdu. Ve většině zemí s nízkými a středními příjmy jde většinou o samostatně výdělečně činné osoby, které mohou najít příležitost k výdělku pouze v neformální ekonomice.
Celý článek najdete zde v angličtině.
Tento překlad nebyl vytvořen Mezinárodní organizací práce (ILO) a neměl by být považován za oficiální překlad ILO. ILO neodpovídá za obsah ani správnost tohoto překladu.
Psali jsme:
- Ilona Švihlíková: Mzdy jsou příliš nízké, propast mezi nimi a výkonem se prohlubuje
- Zpomalení růstu mezd v eurozóně otevírá cestu ke snížení úrokových sazeb
- Reálné mzdy v ČR se vrátily k růstu, ale ne ve všech odvětvích
- Vývoj reálných mezd: Česko je zpátky v roce 2017
- Vývoj mezd v Česku
- Reálné mzdy klesají navzdory ziskům, které překonávají inflaci
- Proč jsou české mzdy tak nízké?
- Sektorové účty: rozdělení hodnoty mezi zisk a mzdy