Situaci v Sýrii po pádu Bašára al-Asada sleduje celý svět. Jaká je reakce Spojených států a co prohlásili Joe Biden a Donald Trump?
Americké Centrální velitelství (CENTCOM) v neděli uvedlo, že zasáhlo více než 75 cílů, včetně vůdců, operativců a táborů Islámského státu, aby zajistilo, že tato ozbrojená skupina nevyužije konce Asadovy vlády k ovládnutí země. CENTCOM uvedl, že po úderech, kterých se zúčastnily letouny Boeing B-52 Stratofortress a McDonnell Douglas F-15 Eagle, provádí vyhodnocení škod. Civilní oběti naštěstí zjištěny nebyly. „Nemělo by být pochyb – nedovolíme ISIS, aby se obnovil a využil současné situace v Sýrii,“ uvedl v prohlášení velitel CENTCOM generál Michael Erik Kurilla. „Všechny organizace v Sýrii by měly vědět, že je budeme hnát k odpovědnosti, pokud budou jakýmkoli způsobem spolupracovat s ISIS nebo jej podporovat.“ Své vyjádření zveřejnil i „vyléčený terorista“ Abú Mohammed al-Džulání, bývalý vůdce syrské odnože al-Káidy, který ve svém prvním veřejném vystoupení od obsazení Damašku označil Asadův pád za příležitost proměnit Sýrii v „maják pro islámský národ“ a začátek „nové historie“ regionu. „Bůh vás nezklame,“ řekl al-Džulání ve vítězném projevu v Umajjovské mešitě v syrském hlavním městě. „Toto vítězství je pro všechny Syřany, všichni se na něm podíleli.“
Na dění v Sýrii reagoval odstupující americký prezident Joe Biden, podle něhož je Asadův pád „okamžik rizika“, ale také „historická příležitost“. V televizním projevu z Bílého domu Biden řekl, že Asadův pád uskutečněný povstaleckou skupinou Haját Tahrír aš-Šám vedenou Džuláním je pro dlouho trpící syrský lid šancí „vybudovat lepší budoucnost pro svou hrdou zemi“. Pád Asada pak byl podle něj umožněn poklesem podpory jeho vlády ze strany Ruska, Íránu a Hizballáhu. Všichni tito tři aktéři jsou podle Bidena „mnohem slabší, než byli, když jsem nastoupil do úřadu“. Nově zvolený americký prezident Donald Trump pak naznačil, že se jeho administrativa nebude zapojovat do žádného konfliktu v zemi. „Sýrie je nepořádek, ale není náš přítel,“ napsal Trump na sociální síti. Velkými písmeny pak zdůraznil: „SPOJENÉ STÁTY BY S NÍ NEMĚLY MÍT NIC SPOLEČNÉHO. TOHLE NENÍ NÁŠ BOJ. NECHME TO BÝT. NEZAPOJUJTE SE DO TOHO!“ Otázkou nyní zůstává přítomnost přibližně 900 amerických vojáků v Sýrii.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.