Politická krize v Jižní Koreji, kterou vyvolalo krátkodobé vyhlášení stanného práva prezidentem Jun Sok-jolem, zpochybňuje některé stěžejní průmyslové projekty jeho administrativy a schopnost země řešit obchodní problémy.
Na mezinárodní scéně se Jun Sok-jol snažil, aby se Korea stala světovým lídrem v oblasti jaderné energetiky. Vláda si zajistila místo preferovaného uchazeče o projekt jaderné elektrárny v České republice v hodnotě asi 16,9 miliard dolarů, přičemž do roku 2030 plánuje export celkem 10 jaderných reaktorů.
Probíhající impeachmentové řízení však vyvolalo pochybnosti o budoucnosti těchto iniciativ, upozorňují noviny The Korea Herald.
„Celé odvětví, od financování projektů až po mezinárodní kontrakty, je do značné míry závislé na vládní politice,“ uvedl pod podmínkou anonymity jeden z představitelů průmyslu. „Vzhledem k tomu, že prezidentovo funkční období je nyní nejisté, jsou vyhlídky chmurné.“
Česká republika má dokončit výběr dodavatele v březnu 2025, ale přetrvávající pochybnosti o stabilitě politiky Jižní Koreje by mohly dohodu ohrozit.
„Politická situace v Koreji je sice určitým faktorem, ale věříme, že česká vláda bude nabídku hodnotit podle jejích kvalit,“ vyjádřil se k situaci zástupce společnosti Daewoo Engineering & Construction.
Podle posledních zpráv byl předchozí jihokorejský ministr obrany formálně zatčen kvůli údajnému spolčení s prezidentem Jun Sok-jolem a dalšími osobami při zavádění stanného práva minulý týden, protože úřady vyšetřují, zda jejich činy představují vzpouru.
Další podrobnosti se dočtete zde v angličtině.
Psali jsme: