UN News/OSN. Lidé z rozvojových zemí platí za jednoduché jídlo až stokrát více než lidé z bohatších zemí. V některých případech (např. konflikty) se částka může došplhat až k třistakrát více než ve vyspělých zemích. Tato čísla představil 13. ledna 2017 výzkum World Food Programme (WFP) OSN.
Například talíř polévky z fazolí, která patří k základním jídlům v mnoha kulturách bude ve Švýcarsku stát 0,88 franků nebo 0,41 % průměrného denního příjmu. V Malawi bude stejné jídlo stokrát dražší a bude se podílet 41% na celodenním příjmu. V případě zemí jako Indie nebo Nikaragua bude stejné jídlo desetkrát až patnáctkrát dražší.
Mezi příčiny drahého jídla v rozvojovém světě patří nedostatky v zásobování a distribuci, problémy s dopravou, špatná reakce na klimatické změny, přehnaný důraz na jenom některé plodiny a také konflikty, které zvyšují nedostatek potravin.
Na velké světové rozdíly v cenách a dostupnosti potravin se zpráva WFP zaměřila v souvislosti se začátkem Světového hospodářského fóra v Davosu.