Švýcarská armáda je otevřena mírové misi na ukrajinsko-ruských hranicích

Švýcarsko by mohlo do devíti až dvanácti měsíců poskytnout vojáky pro mírovou misi v ukrajinsko-ruském pohraničí.

Šéf švýcarské armády Thomas Süssli hovořil o možném zapojení přibližně 200 vojáků pro mírovou misi ve válce na Ukrajině. Náčelník ozbrojených sil zároveň pro média zdůraznil neutralitu Švýcarska. „Pokud bychom dostali rozkaz k účasti v misi, vypracovali bychom koncepci výcviku, abychom vycvičili naše vojáky a připravili je. Süssli však vysvětlil, že je třeba rozlišovat mezi prosazováním míru a mírovými operacemi. Zatímco mise na vynucení míru by vynucovaly mír silou zbraní, což pro Švýcarsko nepřipadá v úvahu, udržování míru vyžaduje příměří a souhlas Ruska a Ukrajiny s vysláním mírových sil OSN. Použití zbraní by pak bylo povoleno pouze v situaci sebeobrany.

Podle šéfa armády alpské země jsou rámci mírové mise myslitelné různé úkoly, kde rozhodující je, jaké požadavky vznese OSN, jaká rozhodnutí přijme švýcarská vláda a parlament a zda udělí misi madát. Süssli pro ilustraci možného švýcarského zapojení použil paralelu s nasazením příslušníků švýcarské armády v Kosovu. Švýcarsko má podle něj dobré postavení v oblasti logistiky a zdravotnických služeb, což může být velkým benefitem. Thomas Süssli také varoval, že Rusko může být připraveno dále destabilizovat Evropu a eskalovat konflikt s výhledem až na rok 2027. To je mezní rok, po němž by měl být zemi dodán protiletadlový raketový systém Patriot a stíhačky F-35. Taková situace by podle Süssliho byla pro Švýcarsko obzvláště kritická.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.