Ještě dlouho po skončení bojů ohrožují pozemní miny a nevybuchlá munice životy v Sýrii a brání přístupu k domovům, školám a zemědělské půdě. Bez urychlených opatření bude toto nebezpečí přetrvávat po celá desetiletí.
Od roku 2011 zabily nebo zranily nášlapné miny a výbušné pozůstatky války v Sýrii více než 12 000 lidí, včetně více než 3 000 dětí. Nevybíravé zbraně si i dlouho po skončení bojů vybírají nevinné oběti, zanechávají zničené rodiny a ohrožují celé komunity. S tím, jak se vysídlení Syřané začínají vracet domů, se nebezpečí, které představují nášlapné miny, stupňuje. Neoznačená minová pole a nevybuchlá munice ohrožují životy a činí riskantními každodenní činnosti, jako je zemědělství, chůze do školy nebo obnova domů. Každý krok s sebou nese riziko zranění nebo smrti, takže i ty nejjednodušší úkoly se mění v život ohrožující výzvy.
Důsledky dalece přesahují bezprostřední nebezpečí výbuchu. Kontaminace nášlapnými minami uvězní celé komunity ve strachu, který lidem brání v užívání půdy, přístupu ke zdravotní péči a obnově zdrojů obživy. V některých nejvíce postižených oblastech nutí nášlapné miny rodiny k nemožným volbám – riskují život, aby donesly vodu nebo dřevo na topení, nebo se obejdou bez základních potřeb. Dopad těchto skrytých nebezpečí je fyzický i psychický a zanechává celé komunity ve stavu dlouhodobého vysídlení a nejistoty.
Navzdory rozsahu krize zůstává úsilí v oblasti boje proti minám v Sýrii značně podfinancované a nedokáže čelit rozsáhlému zamoření. Jeden z odhadů říká, že po celé Sýrii je více než 300 000 min, ale zatím neexistuje jediná mapa nebo údaj, který by zohledňoval všechny výbušniny, které po válce zůstaly.
Přestože Sýrie nemá centralizovaný seznam obětí nášlapných min a nevybuchlé munice, stále se pravidelně umisťuje na předních místech mezinárodních seznamů osob zabitých nášlapnými minami a dalšími nevybuchlými pozůstatky války.