Čínský lídr usiluje o trvalé přátelství Číny se zeměmi jihovýchodní Asie a posílení multilateralismu.
Čína se zavázala „hledat společnou řeč a odložit neshody“ se svými asijskými sousedy poté, co Spojené státy uvalily 145% clo na veškeré čínské zboží, napsal analytik Jeff Pao pro Asia Times. Jak uvedlo čínské ministerstvo zahraničí, prezident Si Ťin-pching navštíví ve dnech 14. až 18. dubna Vietnam, Malajsii a Kambodžu.
Tento zájem čínské strany o asijské sousedy nepřekvapuje uprostřed zhoršujícího se obchodního konfliktu s USA, v němž mnoho čínských vývozců hlásí značné ztráty. Někteří vývozci dokonce v průběhu přepravy přenechali své zboží dopravcům, neboť jejich příjmy by nestačily ani na pokrytí zvýšených cel.
Agentura Sin-chua vyzdvihla trvalé přátelství Číny se zeměmi jihovýchodní Asie a upozornila na Siovy výroky o dlouhodobých přátelských vztazích s Vietnamem, Malajsií a Kambodžou.
Minulý pátek Čína oznámila, že zvýší cla na americké zboží z 84 % na 125 %, čímž se vyrovná úrovni stanovené Trumpovou administrativou. Bílý dům upřesnil, že fakticky činí clo na čínské zboží 145 %, neboť se započítají i dřívější 20% odvody za obchodování s fentanylem. Peking kontroval, že bude „jednoduše ignorovat“ jakékoli budoucí zvýšení cel ze strany USA, protože již při současných celních sazbách nemá americké zboží v Číně tržní životaschopnost. Čínští představitelé prohlásili, že další zvýšení by v konečném důsledku byla ekonomicky bezvýznamná a USA by se staly „terčem posměchu v dějinách globální ekonomiky“.
V roce 2022 Čína dovezla americké zboží v hodnotě 162 miliard dolarů, což představuje přibližně 6 % jejího celkového dovozu, Čína ale může mnoho komodit a výrobků kupovat z jiných zemí.
Čínští vývozci se nyní potýkají se zpožděním a rušením dodávek do USA, výrazně se snižuje objem dodávaného zboží.
Firma na výrobu ponožek v provincii Če-ťiang oznámila, že její zisk klesl ze 400 000 jüanů v roce 2023 na 100 000 jüanů v loňském roce, a to zejména proto, že jeden zákazník si objednal ponožky v hodnotě jednoho milionu jüanů, ale nevyzvedl si je. Letos nemá žádné zákazníky a má problémy zaplatit nájemné ve výši 60 000 jüanů. Čínský výrobce látek uvedl, že ačkoli trh s látkami byl kdysi nedostatečně zásoben, jeho společnost nyní nemůže prodat polovinu svých výrobků. Výrobce klobouků v Yiwu zmínil, že by mohl dodávat výrobky do USA, kdyby se cla pohybovala mezi 20-30 %, ale kvůli clům přesahujícím 100 % mu chybí cenová výhoda.
Čínští vývozci nyní odkládají dodávky do USA, protože si nejsou jisti, zda se americká cla během zhruba dvouměsíční přepravy ještě nezvýší. Pokud se americká cla časem ustálí, mohl by vzniknout kompromis mezi čínskými vývozci a americkými odběrateli. Zatím ovšem mnoho amerických odběratelů, včetně společnosti Amazon, údajně po výrazném zvýšení cel 9. dubna zastavilo nebo zrušilo objednávky z Číny.
Zpráva Central China Securities naznačila, že americká cla mohou dočasně poškodit čínskou ekonomiku, na druhou stranu ale platí, že Čína si zachovává výhody ve výrobě některých elektronických a textilních výrobků. Zpráva předpovídá, že Čína zavede opatření ke stimulaci domácí spotřeby a neprodané výrobky absorbuje.
Na jiném místě Si zdůraznil posilování spolupráce se sousedními zeměmi v souvislosti s rostoucím napětím v Jihočínském moři a dopadem výstavby přehrad na řece Mekong. Během důležitého projevu se čínský prezident vyslovil pro mír, spolupráci a inkluzivitu, podporu projektů v rámci iniciativy Pásmo a stezka i dalších rámců spolupráce, a zdůraznil posílení multilateralismu se sousedy.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.