„Elektrická síť EU je největší svého druhu na světě, ale podobně jako v jiných vyspělých ekonomikách stárne. Průměrná životnost elektrických vedení se pohybuje od 40 do 60 let v závislosti na tom, zda je tvoří podzemní kabely nebo nadzemní vedení. Přibližně 40 % distribučních sítí je starších 40 let,“ uvádí Evropský účetní dvůr (EÚD) v materiálu „Příprava elektrické sítě EU na nulové čisté emise“.
Současné tempo plánovaných investic do sítí není z hlediska budoucí poptávky po elektřině ani transformace energetiky dostatečné, informuje portál EÚD.
Boj se změnou klimatu a posilování energetické nezávislosti EU vyžadují modernizovanou elektrickou síť, která bude schopna integrovat více obnovitelné energie a zároveň se přizpůsobit zvýšenému využívání elektřiny. To se neobejde bez intenzivnějšího úsilí ze strany EU.
Pro modernizaci stárnoucí elektrické sítě v EU a přechod z energie založené na uhlíku na „zelenou“ energii budou mít zásadní význam rozsáhlé investice do sítí. Při zachování současného tempa investic bude jejich objem v letech 2024 až 2050 podle plánů provozovatelů sítí činit celkem 1,871 bilionu eur. To je méně než Evropskou komisí odhadované investiční potřeby pro tyto sítě (1,994 až 2,294 bilionu eur). Modernizace sítí by se měla urychlit, ale komplikují ji nedostatečné plánování sítí, zdlouhavé povolovací postupy a omezené přijetí ze strany veřejnosti, ale také nedostatek vybavení, materiálů a kvalifikované pracovní síly.
Redakčně zkráceno, upraveno. Zdroj: EÚD https://www.eca.europa.eu/cs/news/NEWS-RV-2025-01