Nízká inflace v eurozóně by mohla vést ke snížení úrokových sazeb

Inflace v eurozóně by podle očekávání mohla být pomalejší, než se předpokládalo, a to v důsledku vyšších celních sazeb v USA.

Podle agentury Bloomberg se očekává, že inflace v eurozóně bude pomalejší, než se předpokládalo. Půjde o důsledek vyšších celních sazeb v USA, což podporuje myšlenku, že Evropská centrální banka (ECB) by mohla v tomto týdnu snížit úrokové sazby. Analytici předpokládají, že růst spotřebitelských cen bude v průměru 1,9 % v roce 2026 a 2 % v roce 2027, což představuje snížení o 0,1 procentního bodu pro oba roky. Předpokládají také, že ekonomika letos poroste o 0,8 %, tedy o něco méně než dosud.

Průzkum nezohledňuje zastavení vyšších cel ze strany Donalda Trumpa, ale upozorňuje na možné dopady jeho politiky. Trump uvalil značná cla na Čínu a další obchodní partnery včetně EU. Tato situace ovlivnila investory a vedla k poklesu akciových trhů a zvýšenému očekávání, že ECB již posedmé sníží sazby. Další snížení se očekává v červnu.

Někteří tvůrci měnové politiky dali najevo, že jsou připraveni snížit sazby brzy, jiní zůstávají kvůli nejistotě opatrní. Prezidentka ECB Christine Lagardeová varovala, že sazby ovlivňují růst a krátkodobou inflaci v eurozóně. Celkový dopad na finanční trhy se projevil výrazným růstem kurzu eura, zlevněním dovozu a snížením nákladů na energie.

Podle ekonomky Bank of America Evelyn Herrmannové se EU vyhnula drastickým protiopatřením, která by mohla zvýšit inflaci. Pokud zůstanou ceny energií a směnné kurzy stabilní, ECB pravděpodobně v červnu sníží svou prognózu inflace a dojde k dalšímu snížení úrokových sazeb.

Červnové snížení o čtvrt procentního bodu by vedlo ke snížení depozitní sazby na 2 %, tedy blízko neutrální sazby. Sestoupit pod tuto úroveň by však vzbudilo značné obavy o ekonomiku, kterou v současnosti podporují očekávané fiskální výdaje v Německu.

Němečtí ekonomové z Deutsche Bank a Goldman Sachs rovněž předpokládají, že by sazby mohly v letošním roce klesnout až na 1,5 % díky slabým vyhlídkám růstu a inflace.  Někteří analytici jsou toho mínění, že ECB bude ohledně sazeb postupovat opatrně a v červnu možná sazby nesníží, protože inflační rizika činí rozhodování složitým.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.