Prázdné regály? Dodavatelský šok z cel na čínské zboží brzy dopadne na každodenní život Američanů

V důsledku zvýšení cel klesly dodávky zboží z Číny do USA až o 60 % a tento pokles brzy pocítí i američtí spotřebitelé. Někteří dodavatelé v USA mluví o „paralýze“.

Cla prezidenta Donalda Trumpa na čínské zboží způsobila za poslední zhruba měsíc značné obavy ve Washingtonu a na Wall Street. Pokud obchodní válka bude pokračovat, dopad se brzy projeví i v každodenním životě Američanů, míní článek agentury Bloomberg.

Poté, co USA na začátku dubna zvýšily cla na čínské zboží na 145 %, poklesl objem nákladní přepravy mezi USA a Čínou přibližně o 60 %. Mnoho Američanů tento dopad zatím nepocítilo, ale očekává se, že se to brzy změní.

Do poloviny května bude mnoho společností, včetně velkých maloobchodních řetězců jako Walmart a Target, muset doplnit zásoby. Informovaly prezidenta Trumpa, že zákazníci se mohou setkat s prázdnými regály a vyššími cenami. Někteří ekonomové varují před možným nedostatkem zboží podobným tomu během pandemie covidu a před ztrátami pracovních míst v nákladní dopravě, logistice a maloobchodu.

Navzdory Trumpově nedávné ochotě upravit cla může být příliš pozdě na to, aby se zabránilo šoku v dodávkách, který by mohl trvat až do letošních Vánoc. Podniky v současnosti naléhají na rychlé řešení, aby se předešlo dalším problémům. I pokud se obchodní napětí uklidní, obnovení obchodu bude představovat další výzvy, které mohou vést ke zpožděním a zvýšeným nákladům.

„V přístavech dojde k nárůstu provozu, a tím pádem i k nárůstu počtu kamionů a vlaků, což způsobí zpoždění a dopravní zácpy,“ řekl agentuře Bloomberg Lars Jensen, generální ředitel poradenské společnosti Vespucci Maritime. “Přístavy jsou navrženy pro stabilní tok, ne pro náhlé výkyvy v objemu.“

Americká cla na čínské zboží přišla v kritickém období pro maloobchodní odvětví. V březnu a dubnu dodavatelé začínají navyšovat zásoby na druhou polovinu roku, aby mohli uspokojit poptávku po zboží pro návrat do škol a vánoční svátky. Pro mnoho firem by první vánoční zboží mělo být na cestě do USA zhruba za dva týdny.

„Jsme paralyzováni,“ komentoval situaci Jay Foreman, generální ředitel výrobce hraček Basic Fun v Boca Raton na Floridě, který dodává zboží velkým maloobchodním zákazníkům, jako jsou Amazon.com Inc. a Walmart. Cla označil za ‚de facto embargo‘ a uvedl, že zákazníci zatím pozastavili objednávky, ale očekává, že je začnou rušit, pokud cla na čínské zboží zůstanou na této úrovni déle.  „Ještě pár týdnů, a pak to opravdu začne bolet,“ řekl Foreman, jehož společnost má roční tržby kolem 200 milionů dolarů a zhruba 90 % produktů dováží z Číny. “Jsme v období, kdy jsou škody ještě zvládnutelné, ale každý týden se budou zvyšovat. “

Situace v oblasti dodávek se v Asii mění, přičemž v současné době směřuje do USA přibližně 40 nákladních lodí, které nedávno zastavily v čínských přístavech, což představuje 40% pokles od začátku dubna. Tyto lodě přepravují přibližně 320 000 kontejnerů, což je výrazně méně než po zvýšení cel. Američtí dovozci přesouvají objednávky do jiných zemí během 90denního odkladu cel, což může zmírnit některé dopady závislosti na Číně.

Vzhledem k tomu, že čínské zboží se stává příliš drahé, někteří američtí dovozci se obracejí na dodavatele z jihovýchodní Asie. Společnost Hapag-Lloyd AG oznámila 30% pokles objednávek z Číny, zatímco obchod s vývozci z Kambodže, Thajska a Vietnamu roste. Levine však varoval před náročnou ekonomickou adaptací a předpověděl výrazné zpomalení a možné přetížení trhu při pokusech o jeho oživení.

Vzhledem k poklesu poptávky po čínském zboží snižují přepravci kapacitu, aby udrželi stabilní přepravní sazby. Světová obchodní organizace naznačila, že obchod mezi USA a Čínou by mohl klesnout až o 80 %. Tato nejistota vyvolává obavy z recese v USA, přičemž se předpovídá 7% pokles dovozu a nárůst inflace, který by mohl zdvojnásobit ceny některých výrobků z Číny.

Pokud obchodní válka mezi USA a Čínou potrvá ještě několik týdnů, dodavatelé a maloobchodníci budou muset učinit těžká rozhodnutí ohledně toho, co dodávat a o kolik zvýšit ceny. Dodavatelé očekávají zrušení mnoha objednávek, což povede maloobchodníky k hledání zboží v USA a na jiných trzích. Společnosti možná budou muset snížit náklady nebo se zadlužit. Foreman se domnívá, že situace je riskantnější než během pandemie, ale řešení by mohlo přijít rychleji, pokud americký prezident Donald Trump cla zruší.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.