EU si snaží udržet svou pozici vůči USA a Číně ve světě, který se méně opírá o pravidla a více o moc.
Prvních sto dní druhého funkčního období Donalda Trumpa lze označit za bouřlivých. Jeho politika, jako jsou cla, ukončení programu USAID, zpochybňování spojenectví v Evropě a snaha o užší vztahy s Ruskem, sice zásadně nezměnila globální liberální řád, ale šance liberálního internacionalismu za Trumpovy vlády jsou velmi malé a jeho přístup „America First“ může přetrvávat i po skončení jeho prezidentství, píše v článku, který publikovaly noviny Asia Times, bezpečnostní expert Stefan Wolff.
Role USA jako lídra liberálního mezinárodního řádu oslabila, protože Donald Trump, Vladimir Putin a Si Ťin-pching se považují za klíčové postavy nového multipolárního světa. Zůstává nejisté, zda se těmto lídrům podaří dosáhnout trvalé dohody. Zvláště postižena tímto vývojem je podle autorova vidění Evropa (míní tím ale EU – pozn. red.), která se po desetiletí spoléhala na americkou bezpečnost a nedostatečně investovala do obrany, zejména po skončení studené války. Ačkoli výdaje na obranu v poslední době vzrostly, zůstávají nedostatečné a vytvoření silného evropského obranného průmyslu bude nějakou dobu trvat.
Navzdory těmto problémům se objevují známky větší soběstačnosti Evropské unie. Evropská komise navrhla investice do obrany ve výši 800 miliard eur v příštích čtyřech letech. Dvanáct členských států EU již požádalo o překročení rozpočtových limitů na obranu. Kromě toho EU do roku 2027 přechází na energetickou nezávislost na Rusku.
Trumpova celní politika poškodila světový obchod, ale také otevřela nové příležitosti pro EU k posílení spolupráce s Čínou. Čína i EU chtějí zachovat globální obchodní systém, který je pro ně výhodný. Jejich ekonomické zájmy jsou však úzce spjaty s geopolitickými cíli. Čína vyslala EU smíšené signály, například když jako gesto dobré vůle navrhla zrušit sankce vůči některým kritickým členům Evropského parlamentu. Čína však nadále podporuje Rusko a Si Ťin-pching se 9. května zúčastnil přehlídky k oslavám Dne vítězství v Moskvě. Tato podpora Ruska pomáhá Číně konkurovat USA, ale autor tvrdí, že nepřispívá k budování partnerství s EU ve prospěch svobodného mezinárodního řádu.
Vztah Číny a EU je dále komplikován rolí EU jako klíčového hráče na Západě, o čemž svědčí vytvoření „koalice ochotných“ na podporu Ukrajiny. Kromě toho Trumpova cla oživila vztahy mezi EU a CPTPP, která zahrnuje 11 zemí Indo-Pacifiku a Spojené království. Partnerství v této oblasti by mělo významný vliv na světovou ekonomiku a mohlo by chránit členy před rostoucími obchodními napětími mezi USA a Čínou.
EU a její partneři nemusí navzdory záměrům Trumpovy administrativy přerušit vztahy s USA. Jak americký viceprezident J. D. Vance, tak ministr zahraničí Marco Rubio naznačili, že vztahy mezi USA a Evropou se mění a současné vedení USA upřednostňuje ty politické síly v EU, které jsou v rozporu s těmi hodnotami, na které se kontinent orientoval po roce 1945. Tato situace může Evropskou unii přimět k tomu, aby usilovala o větší nezávislost na USA. EU sice pravděpodobně nedosáhne supervelmocenského postavení USA nebo Číny, ale dokáže se lépe orientovat v geopolitickém prostředí založeném na moci.
EU se v současné době těší podle průzkumů veřejného mínění bezprecedentní podpoře svých občanů, kteří jsou rovněž pro větší jednotu a aktivnější roli EU v ochraně před globálními bezpečnostními hrozbami. Je stále zřetelnější, že vedoucí představitelé EU a jejich spojenci mají jedinečnou příležitost – a odpovědnost – zajistit si bezpečnější a nezávislejší postavení v nepřátelském globálním prostředí.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.