Vysoká představitelka Mezinárodního měnového fondu Gita Gopinathová vyzvala USA, aby snížily svůj rozpočtový deficit a řešily „stále rostoucí“ dluhovou zátěž v době rostoucích obav z plánů prezidenta Donalda Trumpa na rozsáhlé daňové škrty.
Gopinathová v rozhovoru pro Financial Times tento týden upozornila, že rozpočtové schodky USA dosahují příliš vysokých hodnot a je nezbytné je snížit. Současně varovala, že i přes určitý „pozitivní vývoj“, například snížení cel na čínské zboží, které zavedla Trumpova administrativa, zůstává největší světová ekonomika vystavena „velmi vysoké“ nejistotě v oblasti obchodní politiky.
Vyjádřila se poté, co agentura Moody’s kvůli obavám z rostoucího zadlužení USA odebrala této zemi poslední zbývající bezchybný rating AAA. Trumpův návrh prodloužit daňové úlevy z roku 2017 i na další roky tyto obavy ještě prohloubil a vyvolal neklid mezi investory.
Vláda tvrdí, že škrty – v kombinaci s deregulací – se vyplatí díky vyššímu růstu, ale ani ratingová agentura Moody’s, ani finanční trhy tomu nevěří. Ratingová agentura minulý týden uvedla, že navrhovaná legislativa, kterou Trump nazývá „velkým, krásným zákonem“, zvýší deficit USA z loňských 6,4 % na téměř 9 % do roku 2035.
Gopinathová poznamenala, že dluh USA v poměru k HDP „stále roste“, a dodala: „Měli bychom mít v USA fiskální politiku, která bude v souladu s postupným snižováním dluhu v poměru k HDP.“ Podle Úřadu pro rozpočet Kongresu činil dluh federální vlády držený veřejností v rozpočtovém roce 2024 98 % HDP, zatímco o deset let dříve to bylo 73 %.
Ačkoli MMF minulý měsíc uvedl, že očekává pokles fiskálního deficitu USA v letošním roce, pokud porostou příjmy z cel, tyto prognózy nezohledňují Trumpův daňový zákon, který se právě projednává v Kongresu.
Tip k tématu: Blíže ke snížení ratingu USA, zadlužení a deficitům ve videoprezentaci ekonomky Ilony Švihlíkové zde.