Čína reaguje na obchodní spor s USA tím, že se chce osamostatnit od Západu. Prezident Si Ťin-pching vyzval k posílení „nezávislosti“ čínského průmyslu.
Peking již před delší dobou přijal opatření na ochranu ekonomiky před útoky zvenčí. Důraz na soběstačnost byl kladen během obchodní války v prvním funkčním období prezidenta Trumpa. V roce 2015 zahájil Si program „Made in China 2025“, jehož cílem je zvýšit podíl domácího trhu ve strategických odvětvích prostřednictvím dotací a politické podpory, uvedly noviny Berliner Zeitung.
Čína dosáhla díky cílenému řízení ekonomiky obrovských úspěchů. Kyle Chan, expert na čínskou průmyslovou a technologickou politiku na Harvardově univerzitě, dokonce v článku pro New York Times dochází k závěru: „V budoucnu bude dominovat Čína. USA budou irelevantní.“
Chan bilancuje a uvádí, že Čína je již dnes světovým lídrem v mnoha odvětvích, mezi nimiž jsou: ocel, hliník, stavba lodí, baterie, solární energie, elektromobily, větrné elektrárny, drony, 5G zařízení, zábavní elektronika, farmaceutické účinné látky a vysokorychlostní vlaky. Čína také buduje vlastní dodavatelský řetězec pro polovodičový průmysl, který byl dlouho Achillovou patou čínského průmyslu.
Podle odhadů bude Čína do roku 2030 tvořit 45 % světové produkce, tedy téměř polovinu. Klíčem k tomuto úspěchu je strategická finanční podpora inovativních odvětví. Očekávají se dlouhodobé investice do špičkových technologií, jako jsou kvantové počítače a robotika. Na rozdíl od USA, které aktuálně snižují státní výdaje na vzdělávání a výzkum, Čína svůj rozpočet v těchto oblastech navýšila.
Americká vláda podle Chana reaguje zcela nesprávně. Trump podle něj nepochopil rozsah hrozby a zůstává fixován pouze na cla. „USA si musí uvědomit, že ani cla, ani jiné obchodní tlaky nepřimějí Čínu, aby se vzdala svého dosud tak úspěšného státem řízeného ekonomického modelu.“
Další podrobnosti se dočtete zde v němčině.
Psali jsme:
- Prázdné regály? Dodavatelský šok z cel na čínské zboží brzy dopadne na každodenní život Američanů
- Za první čtvrtletí Čína vykázala robustní růst
- Ilona Švihlíková: Čínský drak, nebo americký orel?
- Trumpova cla Muska před konkurencí čínského výrobce BYD nezachrání
- Čínští humanoidní roboti: Motor příštího průmyslového rozvoje
- Čína se stala světovým lídrem ve stavbě lodí
- Čína přebírá globální technologické vedení
- Létající taxík? Čína má velké ambice v oblasti tzv. ekonomiky nízkých výšek
- Čína představila prototypy nejrychlejšího vysokorychlostního vlaku na světě
- Čína je dominantní zemí pro zpracovatelský průmysl
- Čína jako továrna světa
- USA a Čína už nebojují jen o čipy, ale i o materiál, z něhož jsou vyrobeny
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.