Ukrajinské členství v EU vyvolává obavy o budoucnost podpory zemědělství a soudružnosti EU

Kritici varují, že členství Ukrajiny může poškodit zemědělce a venkovské komunity, může být na úkor i soudružnosti EU.

V souvislosti s uvažováním Evropské unie o členství Ukrajiny rostou v rámci bloku obavy ohledně dopadů na politiku soudržnosti a financování zemědělství, které jsou pro jednotu EU zásadní. Tyto obavy jsou zvláště silné v Maďarsku, informoval server Euractiv. Maďarští představitelé zemědělství s podporou zemědělských organizací EU, jako je COPA-COGECA, protestovali v Bruselu a tvrdili, že vstup Ukrajiny by mohl vést ke snížení stávajícího financování Společné zemědělské politiky až o 25 %.

Zsolt György Papp, předseda Maďarské národní zemědělské komory (NAK), varoval, že by to ohrozilo budoucnost zemědělců v Maďarsku a sousedních východoevropských zemích. Zdůraznil význam zachování systému zemědělské podpory EU pro zajištění potravinové bezpečnosti a udržitelnosti venkova a vyjádřil obavy z uniklých plánů na sloučení zemědělských fondů do širšího „superfondu“.

Kritici se domnívají, že tento krok by mohl oslabit základní funkce společné zemědělské politiky (SZP). Zaznívají varování před „skrytými legislativními snahami“ o sloučení SZP a fondů soudržnosti, které by mohly snížit podíl zemědělství na rozpočtu EU. Maďarští představitelé se k těmto obavám připojili. Varovali také, že přístup ukrajinských produktů na trh by mohl poškodit místní producenty.

Z politického briefingu a nedávné analýzy vyplývá, že finance plynoucí do SZP a fondů soudržnosti jsou pro rozvoj venkova zásadní, mnoho regionů však není spokojeno s politikou EU, která přehlíží místní potřeby.

Tyto názory souvisí s širší politickou diskusí v Bruselu. Politický briefing Evropské parlamentní výzkumné služby (EPRS) poukazuje na to, že politika soudržnosti pomáhá mladým zemědělcům a rozvoji venkova prostřednictvím Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD). Zpráva zdůrazňuje, že financování ze SZP a z fondů soudržnosti je nezbytné pro zvládání demografického úbytku a ekonomických rozdílů ve venkovských oblastech, aniž by konkrétně zmiňovala Maďarsko.

Analýza Nadace Roberta Schumana ukazuje, že v roce 2024 došlo v zemích jako Maďarsko, Polsko a Rumunsko k prudkému poklesu produkce, který zvýšil ekonomické potíže ve venkovských oblastech a vyvolal politické nepokoje.

Lidé v některých regionech nedůvěřují politikám EU kvůli minulým zkušenostem s vnější kontrolou a jsou frustrováni předpisy, které nezohledňují místní potřeby. Západní země zlepšily produkci, zatímco zemědělci ve střední a východní Evropě se potýkají s environmentálními předpisy a tlaky trhu.

Komise slíbila zjednodušení předpisů a podporu malých zemědělských podniků. Pomoc musí být finančně podpořena a musí být rovněž přizpůsobena různým místním podmínkám. Technologie a inovace jsou považovány za klíčové pro budoucnost, ale menší zemědělské podniky nemusí mít dostatek prostředků na jejich rychlé zavedení.

V době, kdy Evropská komise připravuje návrhy na víceletý finanční rámec na období po roce 2027, vyzývají zainteresované strany v EU k včasnému přijetí opatření, která ovlivní výsledek. Zatímco někteří podporují členství Ukrajiny v EU z důvodu geopolitické stability, jiní varují, že by to nemělo být na úkor zemědělců a venkovských komunit. Debata o financování soudržnosti a zemědělství bude v příštím rozpočtovém cyklu pravděpodobně kontroverzní, zejména v regionech, kde zemědělská reforma EU závisí  od úspěšného překlenutí ekonomických rozdílů a obnovení důvěry.

Současný rozpočet EU zahrnuje 379 miliard eur na dotace zemědělcům v rámci společné zemědělské politiky (SZP) a 382 miliard eur na regionální „kohezní“ fondy, které se často používají na financování vlakové dopravy a dopravní infrastruktury. Myšlenka sloučení obou fondů do jednoho centrálně řízeného fondu vyvolala rozruch v Bruselu i v hlavních městech členských států.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.