Španělsko sází na migraci: další milion migrantů má pomoci ekonomickému růstu

Zahraniční pracovníci významně přispěli k růstu HDP v letech 2022 až 2024, odborníci na migraci jsou však znepokojeni novými údaji OECD, které ukazují na vážné problémy s integrací.

Španělsko přistupuje k migraci jedinečným způsobem a spouští významný plán „masové legalizace“ zahraničních pracovníků bez dokladů, píše v rozsáhlém textu agentura Bloomberg. Španělská vláda chce legalizovat migranty bez dokladů. Zatímco Španělsko podporuje imigraci, aby pomohla jeho ekonomice a společnosti, mezi voliči rostou obavy. Tato skutečnost představuje politickou výzvu pro premiéra Pedra Sáncheze.

Španělská vláda nyní vyvíjí značné úsilí o legalizaci postavení pracovníků bez dokladů, a to na základě předchozích pokusů, které v letech 1986 až 2002 pomohly 1,2 milionu lidí. Tento nový plán, spolu s dalším zaměřeným na Latinskou Ameriku, by mohl v příštích třech letech zemi přinést téměř 1 milion nových obyvatel. Španělsko navíc rozšiřuje svůj vízový systém pro sezónní pracovníky.

Profesorka globálních studií Michelle Paceová pro Bloomberg zdůraznila, že migrace je prospěšná pro ekonomiku nejen ve Španělsku, ale v celé Evropě. Uvedla, že pokud Španělsko udrží svůj současný rychlý ekonomický růst, jeho migrační politika může být pozitivním příkladem pro zbytek Evropy.

Španělsko se na počátku 21. století díky ekonomickému růstu proměnilo ze země emigrace v zemi imigrace. V současné době přichází legálně asi 94 % migrantů, z nichž mnozí jsou španělsky mluvící Latinoameričané, kteří nepotřebují vízum. Zhruba 6 % procent migrantů přichází nelegálními cestami a asi polovina z nich čelí deportaci, ostatním může být pobyt povolen. Státní tajemnice pro migraci Pilar Cancelová uvedla, že Španělsko musí přijmout svou roli primárního cíle mnoha migrantů a usilovat o migraci organizovanou.

Předcházející vlády ve Španělsku se bez ohledu na jejich politické postoje shodovaly, že je nutné začlenit pracovníky bez dokladů do formální ekonomiky. Vzhledem k nižší porodnosti, která podle prognóz sníží počet obyvatel Španělska do konce století o více než třetinu, dojde k nedostatku pracovních sil. To povede k nižším daňovým příjmům na důchody a zdravotní péči a způsobí ekonomickou stagnaci.

Španělská centrální banka uvádí, že v letech 2022 až 2024 legálně zaměstnaní zahraniční pracovníci významně přispěli k růstu HDP. Španělská ekonomika loni vzrostla o 3,2 % a překonala Německo, Francii a Itálii.

Migranti pracují především v zemědělství, zdravotnictví a cestovním ruchu, kde pomáhají stabilizovat venkovské oblasti ztrácející obyvatelstvo. Regiony jako Asturie a Galicie zaznamenávají nárůst počtu zahraničních pracovníků.

Španělský premiér Sánchez navštívil loni v létě západní Afriku, aby zahájil jednání o dočasných pracovních povoleních s Gambií a Mauritánií a rozšířil stávající dohodu se Senegalem. Občané mohou požádat o sezónní španělská víza prostřednictvím svých vlád. Úřady v Africe a Španělsku doufají, že se tyto programy rozšíří a odradí lidi od nebezpečných nelegálních cest do Evropy. Cancelová zdůraznila, že Španělsko zachovává svůj postoj k migraci, i když vnímá změny v jiných zemích. Cancelová i Sánchez mají osobní vazby na migraci, zdůrazňují pozitivní dopad migrantů a zasazují se o spravedlivé zacházení s nimi.

Podobné dohody již existují mezi Španělskem a sedmi latinskoamerickými zeměmi, stejně jako s Marokem. V loňském roce na jejich základě pracovalo ve Španělsku přibližně 20 500 lidí. Španělsko čelilo kritice za špatné zacházení se sezónními pracovníky, ale vláda se zavázala jejich podmínky zlepšit. V rámci dohody je sezónním pracovníkům nabízeno i školení, které jim pomůže naučit se zakládat podniky ve své domovské zemi. Neuvádí se, kolik lidí se pokusilo zůstat v zemi po uplynutí povolené doby.

Odborníci na migraci jsou znepokojeni novými údaji OECD, které ukazují, že druhá generace migrantů ve Španělsku má ve srovnání se svými španělskými vrstevníky horší výsledky ve škole, nižší míru zápisu na vysoké školy, potíže s hledáním učňovského místa a horší vyhlídky na zaměstnání. Tento trend se týká všech migrantů, včetně těch z Latinské Ameriky a Afriky.

Carmen Gonzálezová z Elcano Royal Institute zdůrazňuje, že úspěšná sociální integrace vyžaduje především dobrou integraci na trhu práce. Odborníci vyzývají k investicím do infrastruktury na podporu rostoucí populace. Považují za nutné, aby vlády zvládly rostoucí protipřistěhovalecké nálady a předešly tak sociálním nepokojům.

Španělsko se snaží vyhnout problémům, které zažilo Spojené království v souvislosti s brexitem a nárůstem popularity krajně pravicových politických stran spojených s imigrací. Nové iniciativy se v současnosti zaměřují na osoby bez dokladů v zemi. Migranti však budou stále přicházet různými cestami a mnoho z nich bude i nadále vystaveno dlouhému čekání a byrokratickým překážkám.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.