Dohoda mezi EU a Mercosurem bude předložena počátkem července

Ministři zemědělství EU se sejdou tento týden, ale kontroverzní obchodní dohoda stále naráží na odpor Francie a Polska.

Obchodní dohoda mezi EU a Mercosurem by měla být podle informací, které poskytl serveru Euractiv jeden z představitelů EU, formálně předložena „mezi dnešním dnem a červencem“.

Termín pro předložení konečného znění dohody – po šestiměsíčním právním posouzení a překladu – se shoduje s nadcházejícím zasedáním ministrů zemědělství EU v pondělí a úterý a se summitem lídrů EU v Bruselu ve čtvrtek.

Předseda Evropské rady António Costa během své návštěvy Brazílie minulý měsíc uvedl, že očekává oficiální ratifikaci dohody do prosince, během dánského předsednictví Rady. „To je cíl (dokončit dohodu do konce roku). Očekává se, že tohoto cíle bude dosaženo,“ řekl.

Aby byl tento cíl splněn, musela by být dohoda předložena neprodleně, aby mohly být zahájeny jednání s členskými státy EU a Evropským parlamentem.

Zajištění rychlého schválení ze strany hlavních měst EU však bude pro Evropskou komisi náročným úkolem.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.