Zemědělci mají vážné důvody proti dohodě mezi EU a zeměmi Mercosuru

Co vidí nejen čeští, ale i evropští zemědělci jako velký problém? O tom hovořila ekonomka Ilona Švihlíková s Martinem Pýchou, předsedou Zemědělského svazu České republiky.

„Evropské zemědělství je extrémně zregulované. My máme obrovské množství předpisů, které se týkají péče o zvířata, welfare zvířat, ochrana životního prostředí, máme zakázané geneticky modifikované plodiny, máme velká omezení z hlediska přípravků na ochranu rostlin, používání antibiotik, nesmíme používat růstové hormony atd. Těch zákazů a omezení je obrovské množství. A to samozřejmě zvyšuje produkční náklady evropským zemědělcům,“ upozornil Martin Pýcha.

Pokud se však otevřou hranice produkci (a zde Pýcha poukázal například na Mercosur, Ukrajinu či dojednávanou dohodu s Indií) ze zemí, kde výše uvedené povinnosti nejsou, tak je jejich produkce logicky levnější.

Předseda Zemědělského svazu také blíže hovořil o situaci ohledně podávání antibiotik zvířatům. „Česká republika významně za posledních deset let snížila používání antibiotik. A pak najednou zjístíte, že v Brazílii nebo Argentině žádná evidence antibiotik neexistuje. U nás může podávat antibiotika pouze veterinář. U nich to může podávat kdokoliv.“

Dále byla v rozhovoru zmíněna témata jako nadměrná byrokracie, potravinová soběstačnost, distribuční sítě, prodej potravin se slevou, přesun výroby do zahraničí a další.

Videozáznam přinesla platforma Inovace Republiky a můžete jej zhlédnout zde.

 

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.