Vykopnutý Bannon teď půjde po Bílém Domě

Přečetli jsme: Jako první výstřel v bitvě o duši prezidentství hodnotí někteří odchod Stephena Bannona z Bílého domu. A podle všeho to, co bude následovat je obrazně válka.

Steve Bannon se vrátil zpět do Breitbartu – a sice triumfiálně, komentují poslední vývoj ve washingtonských personáliích Financial Times. Už v pátek se na webu objevila informace “Populistický hrdina Stephen K. Bannon se vrací domů, do Breitbartu. Bannon tvrdí, že nyní je svobodný a že je „zpět ve hře a že má opět ruce na zbraních.“”

Z Bílého domu ho dostal  nové šéf kanceláře John Kelly a Bannon očividně chápe svůj odchod jako výstřel v bitvě proti svým nepřátelům v Bílém domě. A tak to chápou i jeho spojenci. Editor Breitbartu už tweetoval: “Válka”.

Zatímco Bannonovi kritici z administrativy jásali nad jeho odchodem, on už plánoval svůj další tah: plnohodnotnou mediální válku proti svým oponentům v Bílém domě, která bude motivována jak pomstou, tak ideologií.

V Bannonově nepřízni je především Jared Kushner, Trumpův zeť a poradce, ekonomický poradce Gary Cohn a poradce pro bezpečnost H.R. McMaster. Rozkol mezi tzv. nacionalisty jako je Bannon (který se postaral o rozšíření America First) a tzv. globalisty je pevnou součástí bouřlivého prezidentství Donalda Trumpa. V Bannonově táboře se o takových jako je Kushner či Cohn hovořilo jako o „demokratech.“

Prezident Trump sám byl osm let registrovaným demokratem a tak již přispěl za mnoho let více než 250 000 dolarů.

Bannonův boj zvnějšku

Bannon uvedl, že může bojovat lépe zvnějšku. Nemůže prý bojovat proti mnoha demokratům zevnitř tak jako to jde zvnějšku. Prezident se ho snažil sérií povzbudivých tweetů potěšit, např. že bude tvrdým a chytrým hlasem na Breitbart News a možná ještě lepší než dříve. A také tweetoval, že „fake news potřebují konkurenci!“

Jeden z poradců uvedl, že Bannon bude efektivnější „zvnějšku“, protože může vytvořit kampaň, která by Trumpa posunula jiným směrem, než ho vedou jeho poradci. A je prý jisté, že proti těmto lidem tvrdě půjde.

Očekává se, že Bannonův odchod změní tón administrativy, ale napětí mezi nacionalisty a globalisty nezmizí. Konzervativní kongresman vyjádřil obavu, že Bannonův odchod zahájí čistku proti skutečným konzervativcům a Trump tím pádem nesplní své předvolební sliby.

Široce čtený Breitbart už napsal, že odchod Bannona je hrozbou, že se z prezidenta Trumpa stane „Arnold Schwarzeneger 2.0.“ Ten při svém druhém období v úřadu guvernéra Kalifornie zklamal konzervativce svým posunem doleva.

Je prý jisté, že Bannon zesílí (s podporou miliardáře Mercera) svůj nacionalistický světový názor spojený s bojem proti elitám. Bannon jako hlavní stratég tlačil na přísná opatření proti Číně, snažil se ovlivnit zahraniční politiku a měl kolize s řadou kolegů.

Frank Luntz, který provádí výzkumy veřejného mínění, opakuje politické pravidlo: Měj své přátelé nablízku a své nepřátele ještě blíž. Bannon sám prý nepřítelem být nemusí, ale jeho podporovatelé ano.

I když bude Bannon kritizovat poradce prezidenta spíše než Trumpa, pak možná Trump toto rozlišování neocení. A bude navíc vědět, z jakého zdroje kritika jde. Bannonovi se to může vymstít.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America – Steve Bannon, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56638795

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.