Jak budou v Německu probíhat koaliční jednání?

ARD Tagesschau.  Strany FDP a Zelení se přeci jen v jedné věci shodnou, informuje německá televize ARD. První sondovací rozhovory o tzv. koalici „Jamajka“ by měly začít jednáním jen ve dvojicích. Ale to se CSU nelíbí.

Ještě před sondovacími rozhovory je už spor: a sice o tom, jak vůbec postupovat.

Předseda FDP řekl, že kladou velký důraz na to, aby se nejdříve hovořilo bilaterální, tj. FDP a CDU, pak FDP a Zelení a CDU a Zelení. Ale to znamená, že nejdříve se musí shodnout CDU a CSU.

Ale CSU proti tomuto protestuje. Důvěryhodné rozhovory mohou být jen tehdy, když jsou u stolu všichni partneři. Podle něj není možné, aby si FDP a Zelení dohadovali bilaterální a rozdělovali ministerské posty.

A navíc k tomu představitel CSU Alexander Dobrindt dodal, že Jamajka není projekt, ale experiment. On sám počítá s tvrdými jednáními, které se mohou táhnout až daleko do dalšího roku.

Zelení se na sjezdu rozhodli, že se jednání typu „Jamajka“ budou účastnit, i když zaznělo mnoho výhrad. V usnesení stojí, že je potřeba dosáhnout pokroku v oblasti ekologie a také více sociální spravedlnosti.

Špičky CDU a CSU se chtějí setkat 8. října v Berlíně a poradit se o dalším, společném kurzu. Usiluje se o řešení již před volbami v Dolním Sasku, které se konají 15. října.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.