Vrátí se Čína k Mao Ce-tungovi?

Čína se v oblasti klíčových technologií musí spolehnout sama na sebe, tvrdí čínský prezident.

Čínský prezident Si Ťin-pching hovoří o těžkostech v přístupu k novým technologiím, píší britské noviny Financial Times.

Jako by se Si Ťin-pching vracel k Maovi, když hovořil tom, že státem vlastněné podniky musí vyvinout vlastní technologie, ty, které dneska dováží.

Financial Times se domnívají, že i když čínský prezident prezentuje Čínu jako „šampiona globalizace“, nyní se očividně přiklání k merkantilistické politice, která by mohla zcela změnit nabídkové řetězce.

Čínský prezident si postěžoval, že klíčové a vyspělé technologie je těžké získat, protože se někteří aktéři rozhodli pro unilateralismus a protekcionismus, Čína tedy musí spoléhat sama na sebe.

Velmi symbolické bylo místo, kde to čínský prezident říkal – China First Heavy Industries. Firma byla založena již v roce 1954 za pomoci Sovětského svazu jako součást první pětiletky, před továrnou stojí velká socha lídra čínské revoluce Mao Ce-tunga.

Analytici se domnívají, že Čína nyní bude v získávání klíčových technologií ještě více spoléhat na státní podniky. Heslo „spoléhat se sám na sebe“ přitom v historii Komunistické strany Číny neslo různé významy, například reformátor Teng Siao-pching ho využil k tomu, aby se Čína integrovala do světové ekonomiky.

Čínský plán „Made in China 2025“ dokládá, že Čína chce být soběstačnou v technologiích jako jsou polovodiče či elektrická auta, ekonomickou motivací má napomoci tomu, že čínské firmy budou schopné globálně konkurovat. Snížily by se tím i platby za dovozy a různé licenční poplatky.

Poslední projev čínského prezidenta ukazuje, jak se do toho všeho míchá geopolitika.

USA používají exportní kontroly pro technologie, což vede Čínu k podpoře vlastní průmyslové politiky – je to takový věčný rozporuplný kolotoč.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.