Albánie od březnového summitu EU „nečeká nic“

Albánský premiér řekl, že na březnovém summitu nečeká pokrok ohledně vstupu Albánie do EU.

Albánský premiér Edi Rama řekl, že zablokování přístupového procesu bylo pro jeho zemi „politických zemětřesením“ a že od nadcházejícího summitu EU v Bruselu „neočekává nic“. Summit se má vrátit k tématu zahájení přístupového jednání s Albánií a Severní Makedonií.

Rama se ale vyhnul kritice vůči francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, který v prosinci 2019 zahájení přístupového procesu mezi EU a Albánií za Francii odmítl a navrhl reformu přístupového procesu do EU jako podmínku pro další jednání.

Označil dokonce Macrona za „velkého přítele Albánie“ a přiznal legitimnost Macronových argumentů týkajících se přístupového procesu v EU, který Macron považuje za „bizarní“.

Na otázku, zda sdílí mínění Emmanuela Macrona ohledně toho, že někteří evropští lídři byli pokrytečtí – v soukromí říkali jedno, veřejně něco jiného – Rama řekl: „Jsem mnohem vyšší než on (Macron), ale já jsem premiér Albánie a on je prezident Francie. On si opravdu může dovolit říct cokoliv si myslí o svých kolezích, ale já nemohu.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.