Bez čipů není digitální technologie

Digitalizace a technologická suverenita jsou témata, která nabývají v EU na důležitosti.

Minulý týden vystoupila v Evropském parlamentu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a přednesla projev o stavu Unie v roce 2021. Přinášíme z něj krátkou ukázku, která se týká digitalizace:

„Digitalizace má naprosto zásadní význam. Členské státy jsou téhož názoru. Výdaje na digitální oblast v rámci nástroje NextGenerationEU dokonce překročí cíl 20 %. Odráží to důležitost investic do evropské technologické suverenity. Musíme se zasadit o to, aby digitální transformace v EU probíhala v souladu s našimi vlastními pravidly a hodnotami.

Dovolte, abych se zaměřila na polovodiče, malinké čipy, díky kterým vše funguje: od chytrých telefonů a elektrických koloběžek po vlaky nebo celé inteligentní továrny.

Bez čipů by nic digitálního neexistovalo. A právě v tuto chvíli již celé výrobní linky pracují pomaleji – navzdory rostoucí poptávce – kvůli nedostatku polovodičů. Ale zatímco celosvětová poptávka prudce vzrostla, podíl Evropy v celém hodnotovém řetězci, od návrhu po výrobní kapacitu, se snížil. Jsme závislí na nejmodernějších čipech vyrobených v Asii.

Není to tedy jen otázka naší konkurenceschopnosti. Je to i otázka technologické suverenity. Musíme se na ni proto plně zaměřit. Předložíme nový evropský Akt o čipech. Musíme propojit své prvotřídní kapacity v oblasti výzkumu, návrhu a testování. Musíme koordinovat investice EU a jednotlivých členských států v rámci celého hodnotového řetězce.

Cílem je, abychom společně vytvořili nejmodernější evropský čipový ekosystém, včetně výroby. Zajistíme si tím bezpečnost dodávek a vytvoříme nové trhy pro průlomové evropské technologie. Ano, je to nelehký cíl. A vím, že někteří tvrdí, že ho nelze dosáhnout. Ale totéž se před dvaceti lety říkalo o programu Galileo. Dnes evropské družice zajišťují navigační systém pro více než 2 miliardy chytrých telefonů po celém světě. Jsme světovými lídry. Tak pojďme zase odvážně do toho, tentokrát s polovodiči.“

Celý projev je k dispozici zde. Videozáznam můžete zhlédnout zde.

Z grafu je jasně patrný úpadek výroby čipů v Evropě v období 1990 až 2020 (žlutě); 2020–2030 předpokládaný vývoj. Zdroj: Statista.

Psali jsme:

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.