Japonsko povýšilo výrobu čipů na národní prioritu

Premiér Jošihide Suga povýšil plány na podporu průmyslu počítačových čipů na národní projekt srovnatelný se zajištěním potravin nebo energie.

Polovodiče se opět dostaly do popředí mezinárodního zájmu poté, co jejich nedostatek, zhoršený pandemií COVID-19, upozornil na klíčovou roli počítačových čipů v mnoha významných průmyslových odvětvích, například při výrobě automobilů.

Podle japonského ministerstva průmyslu se po „třech ztracených dekádách“ podíl země na celosvětové výrobě čipů snížil z poloviny na desetinu, protože přenechala zákazníky levnějším konkurentům a nedokázala si udržet vedoucí postavení v oblasti špičkové výroby.

Údaje společnosti Boston Consulting Group a Asociace polovodičového průmyslu ukazují, jak moc se výroba čipů v posledních desetiletích přesunula z tradičních bašt – mimo jiné z Japonska. V roce 1990 dominovaly výrobě polovodičů Japonsko, Evropa a USA, ale se vstupem Jižní Koreje, Tchaj-wanu a nakonec pevninské Číny se podíl těchto tří původních výrobních míst na trhu v roce 2020 snížil na pouhých přibližně 35 %. Tento pokles bude podle prognóz pokračovat, i když pomaleji, až do roku 2030.

Podle zprávy agentury Bloomberg má Japonsko stále některé oblasti odborných znalostí, například v oblasti robotiky a superpočítačů, ale v různých technologických oblastech začaly mít navrch jiné země, protože země se snaží držet krok s inovacemi v mnohostranné oblasti polovodičových výrobků. Zatímco japonské výrobky stále uspokojují specializované a vysoce kvalitní potřeby, levnější a všudypřítomnější čipy se nyní vyrábějí jinde, protože Japonsko nedokázalo udržet krok s měnící se poptávkou. Zatímco Spojené státy a evropské země si podobně udržují odborné znalosti v určitých oblastech, výrobní síla novějších asijských hráčů představuje stejnou výzvu jako pro dědičného regionálního výrobce – Japonsko.

infografiky, která zachycuje globální produkci polovodičů ve vybraných lokalitách za období 1990 až 2020 v % (2030 projekce), je u Evropy jasně patrný pokles výroby (žlutě), zatímco např. u Číny vidíme nárůst (růžová barva).

Psali jsme:

Ilustrační foto: Autor – Wikipedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.