Stoltenberg: Navzdory tvrzení Moskvy jsme zatím neviděli žádné známky stažení nebo deeskalace

16. a 17. února se v Bruselu konalo zasedání ministrů obrany Severoatlantické aliance. „Spojenci NATO pokračují v intenzivním diplomatickém úsilí o nalezení politického řešení vážné krize vyvolané ruským vojenským posilováním na Ukrajině a v jejím okolí,“ informoval na tiskové konferenci generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Navzdory tvrzení Moskvy jsme zatím neviděli žádné známky stažení nebo deeskalace. Naopak, zdá se, že Rusko pokračuje v posilování svých sil. Vývoj situace nadále velmi pozorně sledujeme. Vyzýváme Rusko, aby splnilo, co říká, a stáhlo své síly od hranic Ukrajiny. To bude důležitý první krok k mírovému politickému řešení,“ prohlásil úvodem Stoltenberg.

A dále pokračoval: „Dnes jsme se setkali s našimi blízkými partnery Ukrajinou a Gruzií. Zabývali jsme se přetrvávající hrozbou ruské agrese, zhoršující se bezpečnostní situací v černomořském regionu a silnou politickou a praktickou podporou NATO oběma zemím. NATO a spojenci pomáhají Ukrajině zvýšit její obranyschopnost. Sebeobrana je právo zakotvené v Chartě OSN. Spojenci pomáhají Ukrajině toto právo prosazovat – včetně školitelů a vojenského vybavení pro ukrajinské ozbrojené síly, kybernetické a zpravodajské expertízy a významné finanční podpory. Diskutovali jsme také o přítomnosti ruských sil v gruzínských regionech Abcházie a Jižní Osetie, a o hlasování ruské Dumy, která doporučila uznat oblasti Doněcka a Luhanska, které nejsou kontrolované vládou. Všichni se shodujeme, že by to bylo další hrubé porušení územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny a minských dohod, což by podkopalo snahy o nalezení politického řešení v normandském formátu.“

Dveře NATO zůstávají otevřené

Podle Stoltenberga „spojenci dnes potvrdili, že dveře NATO zůstávají otevřené. Jakékoli rozhodnutí o členství v NATO je na spojencích a kandidátských zemích, na nikom jiném. Právo každého státu zvolit si vlastní cestu je pro evropskou a transatlantickou bezpečnost naprosto zásadní. A musí být respektováno. Spojenci NATO znovu vyjádřili silnou podporu svrchovanosti a územní celistvosti Gruzie i Ukrajiny. Nemůžeme připustit návrat do éry sfér vlivu, kde velké mocnosti šikanují, zastrašují nebo diktují ostatním. O Ukrajině nelze rozhodovat bez Ukrajiny – a žádná rozhodnutí o Gruzii bez Gruzie.“

„Shodli jsme se, že v době napětí je dialog ještě důležitější. NATO je i nadále otevřeno spolupráci s Ruskem v dobré víře. Spojenci jsou připraveni zasednout s Ruskem v Radě NATO-Rusko a řešit širokou škálu otázek, najít společnou řeč. Na závěrečném zasedání naší ministerské schůzky jsme se setkali s našimi blízkými partnery Finskem, Švédskem a Evropskou unií. Sdílíme stejné hodnoty, čelíme stejným výzvám. A krize na Ukrajině a v jejím okolí se týká nás všech. Shodli jsme se tedy, že je nyní ještě důležitější, abychom pokračovali ve spolupráci. A vzájemně se doplňovali v úsilí o mírové řešení této krize,“ dodal závěrem generální tajemník.

Po projevu dal Stoltenberg prostor otázkám novinářům. Přepis tiskové konference je dostupný zde v angličtině.

Ilustrační foto: EU2017EE Estonian Presidency, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.