Chorvatsko chce rekvírovat majetek ruských oligarchů

Balkánské zápisky informují o jedné z chorvatských reakcí na válku na Ukrajině.

Na rozdíl od Srbska (více zde) má Chorvatsko jiné starosti. Diskutuje, jak zatočit s ruskými oligarchy, kteří zde mají majetek a kotví své jachty v chorvatských přístavech.

Příkladem je hotelový komplex v Kuparech, do kterého investoval Sergej Gljadelkin spojený se singapurskou společností Hotel Properties. V Chorvatsku vystupují společně jako skupina Avenue Groups, ve které má Gljadelkin padesátiprocentní podíl. Pro změnu na ostrově Mljet má koupené pozemky blízký Putinův přítel Vladimir Jevtušenko, který patří mezi deset nejbohatších Rusů. Další Rus Viktor Vekselberg je rovněž spojen s Putinem a také s českou firmou Safina, neboť patří k největším obchodníkům s hliníkem. Zalíbilo se mu v Dubrovníku, kde vlastní polorozbořený bývalý nejluxusnější hotel Belvedere. Chce z něj vytvořit novou perlu Jadranu. Stejně tak bude muset opustit vilu Karolinu na Malém Lošinji ředitel ruského gigantu Transněfť Nikolaj Tokarev. Dali by se vyjmenovat další a další ruští miliardáři, kteří mají svůj majetek v Chorvatsku.

Nemalou starostí ruských oligarchů v Chorvatsku je zvedání kotev svých jachet ve zdejších přístavech. I to je na program jednání chorvatských politiků. Jako příklad uveďme jednu z největších ruských a světových jachet „Royal Romance“. Měří skoro sto metrů, má pět palub a patří Putinovu příteli ukrajinskému oligarchovi Viktoru Medvedčukovi. Putin je kmotrem jeho nejmladší dcery. Ukrajinci ho obviňují nejen z okrádání státu, ale také ze snahy přivlastnit si národní bohatství při anexi Krymu. Byly na něj uvaleny sankce nejen na Ukrajině. Medvedčuk je předsedou ukrajinské strany Opoziční platforma a mluví se o něm jako o možném Putinovi věrném novém vládci Ukrajiny.

Článek vychází ve spolupráci s webem Balkánské zápisky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.