Bloomberg: Cena zlata je opět rekordní

Ceny drahých kovů zvyšuje vedle geopolitického napětí také rekordní inflace a riziko recese v USA.

Burzovní ceny zlata vzrostly na pětitýdenní maximum v souvislosti s geopolitickým napětím a rizikem recese ve Spojených státech, informovala v pondělí agentura Bloomberg.

Pondělní cena červnových futures kontraktů na zlato se na newyorské burze Comex dostala na 1 997,6 USD za trojskou unci, nárůst oproti páteční závěrečné ceně činil 1,15 %. Květnové futures na stříbro vzrostly o 1,67 % na 26,13 USD za unci.

Hodnotu obou kovů zvýšily pokračující válečné akce na Ukrajině a možné embargo EU na dovoz ropy a plynu z Ruska, které doplnilo již oznámený zákaz dodávek ruského uhlí. Poptávku po zlatě, které zůstává zajišťovacím nástrojem, zvyšují také vyšší ceny komodit, konstatuje Bloomberg.

Podle analytika Kelvina Wonga zvyšuje poptávku inflace a větší geopolitická nestabilita. Růst cen nad klíčovou střednědobou technickou úroveň odolnosti 1 975 USD pomohl vyvolat „býčí náladu“ investorů.

Cena zlata roste navzdory růstu výnosu desetiletých amerických státních dluhopisů na 3 %. Investoři se obávají, že americký Federální rezervní systém se rozhodne pro agresivnější zvyšování úrokových sazeb. Společnost Goldman Sachs odhaduje pravděpodobnost recese v USA v příštích dvou letech na přibližně 35 % a v příštích 12 měsících na 15 %.

Podle analytiků americké banky stojí americký regulátor před obtížným úkolem snížit rekordní inflaci a nevyvolat pokles ekonomiky. Meziroční inflace v USA v březnu poprvé po 40 letech (od ledna 1982) překročila 8 %. Inflace zrychlila ze 7,9 % v únoru na 8,5 %. Ve srovnání s únorem vzrostly ceny o 1,2 %, což je největší skok od září 2005.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.