Srbsko vstoupí do EU, až uzná Kosovo. Evropský parlament hodnotil vývoj na Západním Balkánu

V úterý 5. července Evropský parlament na svém zasedání hodnotil politickou situaci ve třech přistupujících zemích: Bosně a Hercegovině, Kosovu a Srbsku.

Bosna a Hercegovina

Poslanci vyslovili uspokojení nad ukončením politické patové situace a uznali pokrok v reformách v Bosně a Hercegovině. Odsoudili a dali do prohlášení kritiku vzájemné nenávistné rétoriky a rozvratné akce. Týká se to zejména bojkotu a obstrukcí státních institucí, zejména ze strany vedení Republiky Srbské. Zpráva EP vyzývá všechny politické aktéry v zemi, aby dodržovali a uváděli v praxi politické dohody dosažené v Bruselu dne 12. června 2022. Europoslanci rovněž vyzvali Bosnu a Hercegovinu, aby zavedla sankce EU, se kterými se země ztotožnila. Varují před přetrvávajícím zájmem Ruska destabilizovat Bosnu a Hercegovinu.

Kosovo

Ze všech tři hodnocených zemí vyzněla zpráva nejpříznivěji pro Kosovo. Zprávu před europoslanci uvedla Viola von Cramon-Taubadelová. Poslankyně mimo jiné uvedla: „Hlasování ukazuje silné odhodlání Parlamentu k integraci Kosova do EU a poskytuje návod, jak mohou být standardy EU implementovány. Kosovo neustále prokazuje své odhodlání pokročit v reformách souvisejících s EU a zaujalo pozici velmi spolehlivého partnera hluboce zakotveného v evropské a transatlantické alianci.“

Poslanci uvítali přiblížení Kosova k EU ohledně sankcí proti Rusku a jeho silnou solidaritu s Ukrajinou, poslanci také zdůrazňují, že nezávislost Kosova je nezvratná, a vyzývají země EU, které dosud zemi neuznaly, aby tak okamžitě učinily.

Srbsko

Zatímco předchozí země se těšily pozitivnímu pohledu europoslanců na vývoj a směřování v jejich zemi, tak Srbsko hodnotili negativně. Není třeba velkého vysvětlování, co je k tomu vedlo. Citujme ze zprávy: „Poslanci velmi litují toho, že se Srbsko nepřipojilo k sankcím EU po ruské invazi na Ukrajinu, a vyzývá nově zvolené orgány, aby se urychleně připojily k rozhodnutím EU proti Rusku. Členové vyjadřují znepokojení nad šířením dezinformací a vyzývají srbské úřady a Evropskou komisi, aby bojovaly proti dezinformacím, ruské propagandě a dalším hybridním hrozbám na západním Balkáně.“

Dále je uvedeno: „Naši partneři v Srbsku musí rozhodně pokročit na své evropské cestě. Naše zpráva věcně odráží složitou politickou realitu v Srbsku a vybízí všechny proevropské síly v zemi, aby se plně zaměřily na pokrok v reformách právního státu, na dialog mezi Bělehradem a Prištinou a na sladění s mezinárodními pozicemi EU.“

V odsouhlaseném hodnocení a stanovisku k Srbsku můžeme číst o dialogu Bělehradu a Prištiny. Srbská strana to reprodukuje a vnímá jako jednoznačný nátlak na uznání Kosova, bez kterého nebude vstupu do EU. Ostatně je to vysloveně uvedeno v hodnocení Kosova: „Nezávislost Kosova je nezvratná“. Není divu, že srbský prezident Vučić to svérázně komentoval: „Kola se roztočila, blázinec se rozjel. Všichni jsou ve válce a s nikým se nedá mluvit ani jednat. S někým možná, tak s ním jednáte a na ostatní zapomenete.“ Vyjádřil tím to, což také dodal, že Srbsko může být za současného stavu rádo, že nedošlo k přerušení jednání o vstupu Srbska do EU. O to někteří europoslanci usilovali, mezi ně patřilo uskupení Zelených, které vede Viola von Cramon-Taubadelová. Stačí se podívat na curriculum vitae této vystudované agronomky. Její kariéra a život se odehrávaly mezi studiem, politikou na různých misích a dobře placených úřednických postech.

(Pozn. red.: rozpravy z Evropského parlamentu jsou ke zhlédnutí na těchto odkazech: Bosna a Hercegovina, Kosovo, Srbsko). 

Vydáváme ve spolupráci s webem Balkánské zápisky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.