Spojené státy i nadále dovážejí některé zboží z Ruska

Podle odborníků je světová ekonomika natolik provázaná, že je třeba omezit rozsah sankcí, aby se zabránilo zvýšení cen na již tak nestabilním trhu.

Do amerických přístavů nadále proudí stovky druhů nesankcionovaného zboží v hodnotě miliard dolarů, informovala agentura Associated Press.

Agentura zjistila, že od února, kdy Rusko zaútočilo na svého souseda, dorazily do amerických přístavů zásilky dřeva, kovů, gumy a dalšího zboží. Dovoz sice výrazně poklesl oproti stejnému období v roce 2021, ale stále to činí měsíčně obchod v hodnotě více než 1 miliardy dolarů.

Ve skutečnosti nikdo ze zúčastněných neočekával, že se obchod po invazi zastaví. Zákaz dovozu určitých položek by pravděpodobně více poškodil některá odvětví v USA než v Rusku, uvedl portál abc news.

Zatímco někteří američtí dovozci shánějí alternativní materiály jinde, jiní tvrdí, že nemají na výběr.

Rozpis dováženého zboží z Ruska ukazuje, že některé položky jsou zjevně legální a Bidenova administrativa je dokonce podporuje, jako například více než 100 zásilek hnojiv, které dorazily od invaze.

Rusko a USA nikdy nebyly významnými obchodními partnery, a tak jsou sankce na dovoz jen velmi malým výsekem odvetné strategie. Omezení vývozu z USA – zejména technologií – způsobuje ruské ekonomice větší škody a sankce proti ruské centrální bance zmrazily přístup Ruska ke zhruba 600 miliardám dolarů v měnových rezervách držených v USA a Evropě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.