Nězavisimaja: Polovina Ruska se stane zvláštní ekonomickou zónou Číny

Vznik pokročilých zvláštních rozvojových zón by měl ulehčit čínské investice na Dálném východě i za cenu toho, že v Rusku přestanou platit jednotná ekonomická pravidla.

Ruská vláda chce rozšířit místní daňové pobídky pro tzv. pokročilé zvláštní rozvojové zóny (PZRZ) na celý ruský Dálný východ. Tato oblast přitom zabírá více než 40 % ruského území, uvedly noviny Nězavisimaja gazeta.

List si všímá, že v důsledku dohod s nejvyšším vedením Číny mají být opuštěna jednotná ekonomická pravidla na území rovnajícím se skoro polovině země. Toto rozdělení hospodářských režimů v Rusku má vyjít v ústrety čínským investorům a má být formalizováno na Dálněvýchodním ekonomickém fóru v září 2023. Ruští podnikatelé si mezitím všímají, že Čína přitvrzuje vyjednávací pozice a prosazuje své zásady „prodeje pouze čínských výrobků“ a „žádných společných podniků“.

„Důsledně pracujeme na zlepšení celého systému preferenčních režimů na ruském Dálném východě a v arktické oblasti, který zahrne svobodný přístav Vladivostok, území pokročilého rozvoje, novou preferenční zónu, arktickou zónu Ruské federace a další režimy. Nejsprávnější cestou je pokrýt režimem PZRZ celý Dálný východ,“ řekl k tomu Alexej Čekunov, vedoucí ministerstva pro rozvoj ruského Dálného východu.

Noviny dále uvedly, že v polovině listopadu jednal místopředseda vlády a zplnomocněný ministr Jurij Trutněv o této myšlence s premiérem Michailem Mišustinem. Premiér ho ujistil, že vláda zváží možnost zřízení jednotného území urychleného rozvoje na celém ruském Dálném východě.

Přes to, že podle auditu Účetního dvora je skutečný hospodářský dopad pokročilých zvláštních rozvojových zón s velkým otazníkem, na Dálném východě bylo v současné době vytvořeno více než 20 těchto zón, jejichž účastníci mají snížené sazby daní a pojistného. Daňové pobídky pro investory jsou značné: prvních pět let od investice je daňová sazba nulová, na dalších pět let se snižuje na 10 % (místo obvyklých 20 %). Neplatí se také daň z nemovitostí právnických osob (rovněž po dobu pěti let) a daň z pozemků (tři roky).

Pokročilé zvláštní rozvojové zóny se od běžných zvláštních ekonomických zón v Rusku liší relativně nízkým prahem pro vstupní investice, který odpovídá 500 tisícům rublů. Oficiálně se dnes na Dálném východě realizuje 550 investičních projektů, objem investic v rámci dohod může dosáhnout 4,6 bilionu rublů, z nichž již 2 biliony rublů byly investovány do soukromých investic a bylo vytvořeno více než 55 tisíc pracovních míst.

Čína patří k hlavním investorům do pokročilých zvláštních rozvojových zón na Dálném východě. Vedle ní sem před konfliktem na Ukrajině investovaly také investoři z Japonska, Jižní Koreje, Nového Zélandu a Austrálie, Nizozemska nebo Vietnamu, Turecka, Indie a Singapuru. V posledním roce se ale situace kolem západních investic změnila.

Vedle toho, že efekt pokročilých zvláštních rozvojových zón pro Dálný východ zpochybnil už audit Účetního dvora, skepticky se k nim vyjádřili i někteří odborníci oslovení listem Nězavisimaja gazeta. Odbornice Surana Radnajevová říká: „Čínské podniky, které mají zkušenosti s prací v Rusku nebo mají vážný úmysl vstoupit na ruský trh, mají dlouhodobou strategii a velké zdroje, takže výhody poskytované v PZRZ pro ně nejsou tak významné. Pro čínský byznys jsou mnohem zajímavější zvláštní ekonomické zóny (ZEZ) a technologické parky v Moskvě, Moskevské oblasti a dalších velkých městech, kde již existuje infrastruktura a velké trhy.“

Randajevová také zdůraznila, že ruské pokročilé zvláštní rozvojové zóny nekopírují úspěšné vzory z Číny kvůli odlišnému kontextu. Koncem října Čekunkov uvedl, že nejzajímavější opatření obsahuje návrh nového zákona o mezinárodních PZRZ, který má být předložen ke schválení ruskému kabinetu ministrů do konce roku 2022. Podle návrhu zákona bude jedním z prvků nového formátu uznávání stavebních a průmyslových norem partnerské země. Pokud je například zařízení legálně postaveno v Číně, bude ho čínská společnost moci postavit za stejných podmínek i v PZRZ v Rusku, čímž ušetří peníze. Možnost zřídit výrobní zařízení podle vlastních norem má usnadnit vstup čínským podnikům. V Číně jsou takové úlevy těžko představitelné, v Rusku se ale něco podobného už realizuje, a to v mezinárodním lékařském klastru Skolkovo v Moskevské oblasti. Zde budou pobočky více než 10 klinik ze zemí s vysokou úrovní lékařské péče, které budou pracovat podle standardů jejich vlastních zemí, ne podle ruských. Čínské společnosti mají o tento konkrétní projekt velký zájem.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.