OSN zaznamenala v roce 2022 největší vlnu uprchlíků od druhé světové války

V důsledku války opustila svoje domovy více než třetina obyvatel Ukrajiny. USA a Německo patří k největším humanitárním dárcům.

Zástupkyně Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Katharina Lumppová uvedla, že od začátku rusko-ukrajinského konfliktu opustila své domovy více než třetina všech obyvatel Ukrajiny. Takové údaje jsou srovnatelné s migrací za druhé světové války.

Více než 7,9 milionu Ukrajinců opustilo zemi, dalších 5,9 milionu osob je vnitřně vysídlených. Téměř 14 milionů Ukrajinců tak bylo nuceno opustit svoje domovy. To je více než třetina celkové populace Ukrajiny, která čítá přibližně 41 milionů lidí.

Lumppová dále sdělila, že USA a Německo jsou hlavními „humanitárními dárci“ během krize na Ukrajině, přičemž Německo poskytlo humanitární pomoc ve výši téměř 537 milionů dolarů. „Díky těmto penězům jsme mohli uprchlíkům pomoci s bezpečností a ochranou a mnoha způsoby je podpořit,“ řekla Lumppová.

Na pozadí zvýšených potřeb odhadl UNHCR v loňském roce rozpočet na 10,7 miliardy dolarů, byl však pokryt necelými šesti miliardami (56 procent). Dobré tři čtvrtiny z nich pocházely od vlád, včetně Evropské unie. Celkem 21% podíl soukromých dárců byl vyšší než kdykoli v minulosti a poprvé překročil miliardovou hranici výší 1,17 miliardy dolarů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.