Na severu Švédska bylo nalezeno největší ložisko vzácných zemin v Evropě

Nově nalezené ložisko by mohlo pomoci omezit závislost EU především na Číně, odkud dováží 98 % vzácných zemin.

Švédská státní těžební společnost LKAB oznámila, že ve švédské Arktidě objevila největší evropská ložiska kovů vzácných zemin používaných v nejmodernějších technologiích, informovala agentura Associated Press.

„Doly zefektivní elektrifikaci EU, její soběstačnost ve zdrojích a nezávislost na Rusku a Číně,“ uvedla švédská ministryně energetiky a průmyslu Ebba Buschová. Bushová dále řekla, že Evropa musí posílit své průmyslové kapacity a energetický sektor, odklonit se od fosilních paliv a přejít na ekologické technologie. EU však v současné době na trhu značně zaostává za svými konkurenty a přibližně 98 % minerálů vzácných zemin získává z Číny, přičemž žádný z nich se v Evropě netěží.

„Tato ložiska vzácných zemin jsou největší známá v této části světa. Mohly by se stát důležitým prvkem při výrobě klíčových surovin, které jsou pro ekologický přechod naprosto nezbytné. Elektromobily se neobejdou bez dolů,“ sdělil Jan Moström, generální ředitel společnosti LKAB. Společnost však varovala, že může trvat nejméně deset let, než se začne s těžbou.

Kovy vzácných zemin se používají při výrobě počítačových displejů, špičkových zbraní, elektromobilů či větrných turbín.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.