V Kazachstánu vyloučili poslance za podporu Ruska

Rozhodnutí o vyloučení poslance mohlo souviset s obavami, že podobné poznámky poškodí stranu ve volební kampani v předčasných parlamentních volbách.

Kazašský poslanec Azamat Abildajev byl vyloučen z politické strany Ak Žol a její vedení požádalo centrální volební komisi o zrušení Abildajevova poslaneckého mandátu. Důvodem se stal rozhovor poslance, ve kterém měl podpořit Rusko v jeho „zvláštní vojenské operaci“ a tvrdit, že kyjevská vláda je „nacistická“.  Ve stranickém vyjádření k celé kauze stojí, že strana „vždy respektovala a podporovala nezávislost a teritoriální celistvost naší republiky a dalších přátelských zemí“.

Strana Ak Žol je formálně opoziční stanou v Kazachstánu, nicméně v zásadních otázkách sdílí názory se současnou vládou.  Rozhodnutí o vyloučení poslance mohlo souviset s obavami, že podobné poznámky poškodí stranu ve volební kampani v předčasných parlamentních volbách. Ty prezident země Kasim-Žomart Tokajev vyhlásil uplynulý čtvrtek, když napřed rozpustil dolní komoru parlamentu. Předčasní parlamentní volby se budou konat 19. března 2023.

Kazachstán  udržuje tradičně přátelské vazby s Ruskem, nicméně nepodpořil ani ruskou invazi na Ukrajinu a ani anexi ukrajinských území Ruskem. Dlouhodobě volá po míru.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.