Brazílie a Argentina jednají o společné měně

Cílem má být zbavit se ve vzájemném obchodu závislosti na americkém dolaru.

Brazílie a Argentina zahájily rozhovory o společné měně, uvedl brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva. Smyslem je zbavit vzájemný obchod závislosti na dolaru, společná měna by však neměla plně nahradit stávající měny obou zemí, napsala agentura Reuters.

Lula o plánech na společnou měnu hovořil na své první zahraniční cestě po nástupu do úřadu, která směřovala do sousední Argentiny. Lídři obou zemí se setkali na regionálním summitu v argentinském hlavním městě, kde Lula slíbil obnovit užší vztahy mezi zeměmi, neboť bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro se od Argentiny distancoval.

„Naši ministři financí, každý s vlastním ekonomickým týmem, mohou předložit návrh vzájemného obchodu a transakcí, které lze uskutečnit ve společné měně,“ řekl Lula novinářům. Podle dalších informací nemá společná měna zatím žádný název ani termín vzniku a nebude usilovat o měnovou unifikaci ve stylu eura.

Argentinský prezident Alberto Fernández uvedl, že s Lulou jednali také o možnosti přepravy plynu z argentinské břidlicové formace Vaca Muerta do sousedící Brazílie. Podle Luly by výstavbu nového plynovodu mohla financovat brazilská rozvojová banka BNDES.

Ilustrační foto: Autor –  Palácio do Planalto – https://www.flickr.com/photos/51178866@N04/52646412556/, CC BY 2.0.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.