Scholz chce zajistit důležité suroviny z Jižní Ameriky

Německý kancléř chce podpořit spolupráci s Jižní Amerikou v oblasti energetiky a zajistit důležité suroviny pro energetický přechod.

Olaf Scholz pobývá ve dnech 28. až 31. ledna v Argentině, Chile a Brazílii a oznámil uzavření dohod o spolupráci v oblasti dodávek energie, energetické bezpečnosti a surovin. V Argentině chce Německo podpořit projekty zahrnující vodík nebo power-to-x (PtX) a „využít příležitostí“ v obou zemích. „Argentina má velký potenciál umožnit řešení, která mají velký význam pro svět – ale samozřejmě i pro Argentinu samotnou, zejména pokud jde o rozvoj větrné energie, solární energie, vodní energie a také rozvoj zeleného vodíku,“ řekl Scholz na tiskové konferenci. „Argentina se chce stát bezpečným dodavatelem plynu a energie,“ dodal prezident země Alberto Ángel Fernández s odkazem na argentinské zásoby zemního plynu. „Hovořili jsme také o lithiu a zeleném vodíku. To vše vyžaduje investice.“ Partnerství by mělo být výhodné pro obě země, zdůraznil Scholz a dodal, že pokud se v zemi využívají ložiska surovin, měla by z toho těžit i samotná země. Argentina se připojí ke „klimatickému klubu“ skupiny G7, jehož cílem je prosazovat přechod průmyslového odvětví na klimaticky šetrné.

Spolupráce mezi Chile a Německem se zaměří na obnovitelné zdroje energie a vodík, protože Chile má mnoho potenciálních příležitostí a vynikající podmínky pro výrobu vodíku, který je klimaticky neutrální, řekl Scholz. Kromě toho chtějí německé společnosti rozšířit partnerství s Chile v oblasti surovin, zejména lithia, které je potřebné k výrobě baterií pro elektromobily. Německo zase „rádo podpoří Chile na jeho cestě k udržitelné těžbě“, řekl Scholz. Byla podepsána dohoda o spolupráci v rámci německo-chilského partnerství v oblasti těžby, surovin a oběhového hospodářství a memorandum o porozumění o spolupráci v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Kancléř 30. ledna navštívil Brazílii, kde je nyní, po návratu brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy k moci, na programu jednání především životní prostředí a klima.

Kromě toho Scholz doufá, že svou návštěvou Jižní Ameriky oživí proces ratifikace obchodní dohody mezi EU a Mercosurem. „Je důležité, aby každý nyní konstruktivně přispěl k tomu, abychom dosáhli dohody a našli způsob, jak jednání brzy úspěšně uzavřít,“ řekl Scholz po návštěvě Argentiny. Německo pracuje na diverzifikaci svých energetických zdrojů po letech závislosti na ruských fosilních palivech. Díky prudce rostoucí poptávce po kritických surovinách a geopolitickým obavám země také doufá, že se jí podaří snížit závislost na Číně, pokud jde o materiály klíčové pro energetickou transformaci. Jižní Amerika je bohatá na suroviny, jako je železo, ocel, měď a lithium.

 

Zdroj: Carolina Kyllmann, „German chancellor Scholz wants to secure critical raw materials from South America“ (30.01.2023)

Licence: Creative Commons Attribution 4.0 International Licence (CC BY 4.0)

 

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.