USA: Stojí za absurdními cenami vajec korporátní chamtivost?

Ceny se zvyšují pod záminkou nekontrolovatelné „inflace“ jen proto, že společnosti mohou vydělat více peněz, pokud zvýší ceny.

Nikde jinde se hněv nad inflací nesoustředí tolik jako v případě ceny vajec. Podle Úřadu pro pracovní statistiku (BLS – Bureau of Labor Statistics) stál tucet vajec v prosinci loňského roku v průměru 4,25 dolarů, zatímco před rokem to bylo 1,78 dolarů. V některých částech země je průměrná cena 9,73 dolarů, uvedl portál vice.com.

Většina dosavadních vysvětlení, proč se cena vajec zvýšila, předpokládá neviditelnou ruku trhu nebo obviňuje „zásahy shůry“, jako byla loňská epidemie ptačí chřipky, která zlikvidovala 43 milionů ptáků. V dopise adresovaném předsedkyni Federální obchodní komise (FTC – Federal Trade Commission) Lině Khanové však skupina obhájců práv Farm Action poukazuje na to, že počty, které stojí za těmito vysvětleními, nesedí. Právní poradce Farm Action Basel Musharbash spíše tvrdí, že se jedná o „tajnou dohodu mezi vedoucími představiteli odvětví, kteří chtějí z inflačních podmínek a epidemie ptačí chřipky udělat příležitost k získání ohavných zisků dosahujících až 40 %“.

Argumentem Farm Action je v podstatě to, že loňská ptačí chřipka byla zástěrkou pro největšího distributora vajec v zemi, společnost Cal-Maine Foods, aby zvýšil ceny, i když by se produkce vajec teoreticky již měla vrátit k normálu. S 20 % trhu s vejci mohla společnost Cal-Maine určovat standardní ceny v odvětví. Konkurenti, místo aby se snažili zlevnit své výrobky, šli raději s vyššími cenami, tvrdí Farm Action.

Farm Action chce, aby Federální obchodní komise lépe regulovala potravinářský průmysl, který má ve zvyku zdražovat v obdobích inflace a ekonomické nestability.

Celý článek je zde v angličtině.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.