Polsko čelí pasti nízké plodnosti

Mladí lidé odkládají založení rodiny, nejprve se soustředí na sebe.

Počet narozených dětí v Polsku v posledních letech, a to i přes vládní podporu porodnosti, klesá. Mladé páry založení rodiny podle průzkumů odkládají, nebo ji neplánují založit vůbec. Ústřední statistický úřad varuje, že země by se zároveň mohla dostat do takzvané pasti nízké plodnosti, upozorňuje Eva Henzlerová v magazínu Českého statistického úřadu Statistika a my.

V roce 2021 se v Polsku narodilo 331 tisíc dětí, o téměř 24 tisíc méně než o rok dříve. Za rok 2022 ještě úřad přesné počty narozených dětí nemá, ale odhaduje, že jich je ještě méně.

O demografické krizi se v Polsku hovořilo již v letech 1997 až 2007. Nyní ale porodnost klesá navzdory vládní podpoře. Polské úřady vyplácí rodinám od května 2016 podpůrný program 500+. Původně byl příspěvek určen na druhorozené a další děti. V roce 2019 ji vláda rozšířila i na děti prvorozené, takže je příspěvek poskytován na každé narozené dítě. A ačkoli vláda na tuto podporu vynakládá zhruba 41 mld. zlotých ročně, porodnosti to ale příliš nepomohlo, když mírně vzrostla jen rok po zavedené programu.

Podle průzkumu agentury SW Research je každý čtvrtý dotázaný pro zrušení podpory. Třetina dotázaných se naopak vyslovila pro valorizaci příspěvku

Z výzkumu dále vyplynulo, že mladí lidé odkládají založení rodiny, nejprve se soustředí na sebe. Zvyšuje se průměrný věk matek, což souvisí mj. i s tím, že se zvyšuje vzdělání žen. Klesá počet nově uzavřených manželství. Zároveň stoupá věk, kdy lidé manželství uzavírají. Ženícím se mužům je dnes v průměru 31 let, ženám 28 let. Za posledních pět let věk osob vstupujících do manželství stoupl podle Ústředního statistického úřadu o pět let. Každé čtvrté dítě se tak rodí mimo manželství.

Ústřední statistický úřad varuje před takzvanou pastí nízké plodnosti. Pro zajištění stabilního demografického vývoje země a pro hladkou generační výměnu by totiž na 100 žen ve věku 15 až 49 let mělo být 210 až 215 dětí. V Polsku to v současnosti vychází jen na asi 133 dětí. Populace se může dostat do fáze, kdy bude postupně ubývat lidí schopných mít děti, ať už z důvodu plodnosti nebo věku. Může ubývat mladých lidí, kteří nedokážou zvrátit negativní populační trend. Spolu s úbytkem obyvatel bude dále klesat porodnost a plodnost a průměrný věk obyvatel se bude zvyšovat.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.