Sucho ohrožuje letošní úrodu obilnin v Argentině

Země je jedním z největších exportérů sóji, kukuřice a pšenice. Letošní úrodu devastuje sucho a opakované vlny veder.

Argentinu, která je největším světovým vývozcem sóji a třetím největším vývozcem kukuřice, postihlo historické sucho, které pustoší zemědělskou výrobu a prohloubilo hospodářskou krizi, zvýšilo také obavy z platební neschopnosti a ohrozilo cíle dohodnuté s Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Jihoamerická země se potýká s největším suchem za víc než šest dekád, zásadně ohrožena je kvalita i objem úrody.

Očekává se, že úroda sóji bude nejhorší od začátku 21. století, zhruba 27 milionů tun. Letošní sucho je pro Argentinu velkou ranou, neboť v zemi se kumulují ekonomické problémy. Jak už jsme psali, Argentinu trápí skoro 100% inflace, země je zadlužena vůči držitelům dluhopisů a MMF. V říjnu letošního roku navíc proběhnou legislativní volby do Kongresu.

Obilniny jsou hlavním vývozním zbožím Argentiny a neúroda ovlivní vyčerpané valutové rezervy země, takže ekonomové upravují předpovědi vývoje argentinského HDP.

„Čelíme bezprecedentní klimatické události,“ popsal situaci Julio Calzada, vedoucí ekonomického výzkumu na burze v Rosariu. Zemědělci, zejména v úrodném regionu Pampas, čelí ztrátám ve výši 14 miliard dolarů, přičemž se očekává, že jejich produkce sóji, kukuřice a pšenice bude asi o 50 milionů tun nižší.

„Je bezprecedentní, že se nedaří všem třem nejdůležitějším plodinám současně. Všichni čekáme na déšť,“ dodal.

Jako dramatickou popsal situaci i Luis Zubizarreta, šéf Komory obchodních přístavů a Sdružení sójového průmyslu. „Má to dopad na celou ekonomickou situaci země a na příjem zahraniční měny v období pro Argentinu velmi kritickém.“

Sucho, které postihlo argentinské zemědělce, se zhoršilo v důsledku vysokých teplot souvisejících se změnou klimatu. V některých oblastech trvá už od května 2022. V sezóně 2022-2023 Argentinu postihlo nejméně osm vln veder.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.