Jižní Korea zpřísnila podmínky pro vývozy do Ruska a Běloruska

Nová pravidla se týkají 798 položek zboží, u kterého jihokorejské úřady předpokládají možnost využití k výrobě zbraní nebo vojenským účelům.

Z 57 na 798 položek – o tolik se zvětšil seznam zboží, které pro export do Ruska a do Běloruska potřebuje povolení jihokorejských úřadů. Podle jihokorejské agentury Ryonhap se jedná o polovodiče, chemikálie, ocel, automobily, strojírenství a kvantové počítače.

Jako hlavní důvod Jižní Korea uvedla, že se jedná o zboží s vysokou pravděpodobností, že je dovozce může využít k výrobě zbraní nebo pro vojenské účely.

Zatím nevíme, zda se zákaz běžného vývozu bude týkat i automobilů nebo náhradních dílů do automobilů, vyjádření agentury není v tomto ohledu jasné, všiml si list Kommersant.  Jak list upozornil, v roce 2022 se export ojetých vozidel z Jižní Koreje do Ruska zvýšil 13x.

První seznam zboží, které potřebuje zvláštní povolení, vznikl v březnu 2022 na pozadí vstupu ruských vojsk na Ukrajinu. Konkrétně se týkal mikroprocesorů, mikrokontrolérů, přístrojů a zařízení pro výrobu polovodičů.

Agentura Ryonhap v této souvislosti informovala, že Japonsko bylo znovu zařazeno na „bílý seznam“ zemí, se kterými Jižní Korea obchoduje ve zjednodušeném režimu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.