Země EU požadují po Bruselu kompenzaci ve výši 10 miliard eur za dodávky zbraní na Ukrajinu

Podle šéfa unijní diplomacie je tato částka „víc než se čekalo“. Vojenská podpora země má dále pokračovat.

Evropské země požádaly vedení EU o odškodnění ve výši 10 miliard eur za dodávky zbraní na Ukrajinu. Tato částka je několikanásobně vyšší, než se původně očekávalo. Oznámil to šéf unijní diplomacie Josep Borrel na úterní tiskové konferenci.

„Celkově jsme v současné době díky Evropskému mírovému nástroji vojensky podpořili Ukrajinu  částkou 10 miliard eur. Členské státy nám předložily účty [v hodnotě] 10 miliard eur, což je mnohem více, než se očekávalo.  Díky 3,6 miliardám eur z Evropského mírového nástroje jsme podnítili vojenskou podporu ve výši 10 miliard eur. A tato vojenská podpora musí pokračovat,“ dodal dále Borrell.

Evropská unie se zavázala, že bude členským státům kompenzovat vojenskou podporu ukrajinské armády. Borell také podpořil dohodu EU o zahájení výcviku ukrajinských pilotů na amerických stíhačkách F-16. „Čím dříve, tím lépe,“ řekl k tomu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.