Macron se obává hrozby “decivilizace” ve Francii

Francouzský prezident Emmanuel Macron na nedávném zasedání vlády svým ministrům řekl, že země je svědkem trendu “decivilizace”, proti kterému je třeba bojovat.

Násilnosti ve Francii poslední dobou nejsou ničím výjimečným. Macronovo vyjádření o trendu spění k necivilizovanosti následovalo po úmrtí zdravotní sestry a tří policistů v uplynulém týdnu a po smrtelné střelbě v Marseille. “Musíme být nekompromisní v základních otázkách,” řekl Macron ministrům na zasedání vlády. “Neexistuje nic takového jako ‘legitimní’ násilí, ať už slovní nebo fyzické, které je namířeno proti lidem.” “Musíme neúnavně pracovat proti tomuto procesu decivilizace,” uvedl prezident v komentáři, o němž jako první informoval deník Le Parisien. Ačkoli násilné trestné činy jsou ve Francii stále poměrně vzácné, obzvláště násilný týden přiměl Macrona zrušit cestu na jih Francie, kde se měl zúčastnit vzpomínkové akce za tři policisty, kteří zahynuli při nedělní autonehodě v Roubaix, když muž pod vlivem alkoholu vjel do protisměru. Během čtvrtečního uctění památky policistů Macron vyzval k úctě k těm, kteří “nasazují své životy” pro druhé, a odsoudil “nezodpovědné chování, které zabíjí”. “Při pohledu na vaše tři rakve lze jen ohromit tváří v tvář nespravedlnosti a absurditě,” komentoval. Prezidenta doprovázela první dáma Brigitte Macronová a ministr vnitra Gérald Darmanin.

O minulém víkendu byli při střelbě v Marseille zabiti tři muži, zatímco následující týden zemřela zdravotní sestra po útoku nožem muže trpícího psychickými problémy ve východním městě Remeš. Odhalení, že Macron použil slovo “decivilizace”, však okamžitě v médiích vyvolalo kritiku, že prezident přejímá rétoriku oblíbenou krajní pravicí a těmi, kdo se hlásí ke xenofobní teorii “velké výměny”. Podle ní je bílá populace záměrně nahrazována lidmi jiných barev a ras. Francouzská média byla ve čtvrtek zaplavena titulky, které Macronovo použití tohoto termínu kritizovaly. Mezi témata, kterým se Macron ve svém vystoupení věnoval, patřila i série útoků na zvolené úředníky, včetně starosty v západní Francii, který odstoupil po žhářském útoku na svůj dům. Starosta města Saint-Brevin-les-Pins Yannick Morez odstoupil poté, co se 22. března tohoto roku probudil a zjistil, že jeho dům hoří. Předpokládá se, že odpůrci otevření ubytovacího centra pro žadatele o azyl ve městě založili požár úmyslně. Starosta Julien Luya z Firminy v regionu Loire byl zase v lednu napaden skupinou místních obyvatel, kteří obchodovali s drogami. Když si zapálili oheň, aby se zahřáli, Luya jim řekl, že je to protizákonné, a byl surově zbit železnými tyčemi. Dalším úředníkům, včetně poslanců, bylo vyhrožováno nebo byly jejich kanceláře poničeny uprostřed zuřivých protestů proti Macronově vysoce nepopulární důchodové reformě.  Šéfovi konzervativní strany Les Républicains Éricu Ciottimu pak v březnu demonstranti proti reformě poničili kancelář.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.