Arktida může být do roku 2030 bez mořského ledu

Pokud se takový scénář bude realizovat, bude mít dopady na celou planetu.

Vědci tvrdí, že arktický mořský led by mohl zcela zmizet již v roce 2030. Vědecká práce ukazuje, že i kdyby se úroveň znečištění planety nyní výrazně snížila, arktické masy mořského ledu mohou zmizet do roku 2050. Studie byla zveřejněna  v časopise Nature.

K takovým závěrům dospěla po analýze změn od roku 1979 do roku 2019 a porovnání různých satelitních dat a klimatických modelů. Za hlavní příčinu úbytku mořského ledu bylo označeno antropogenní znečištění, tedy lidská činnost.

Loňská studie ukázala, že za posledních několik desetiletí se Arktida otepluje čtyřikrát rychleji než zbytek světa. Bez letního mořského ledu, který se v této oblasti hromadí přes zimu, by Arktida způsobila hrozivé vlnobití na celé planetě.

Bílý mořský led funguje jako odraz sluneční energie od Země. Když led roztaje, „otevře“ sluneční energii tmavšímu oceánu, který následně absorbuje více tepla, což způsobuje další oteplování.

Autoři zdůraznili hluboké dopady emisí skleníkových plynů na Arktidu a poukázali na to, jak důležité je plánovat a přizpůsobit se Arktidě bez sezónního ledu v blízké budoucnosti.

Celý článek je k dispozici zde (anglicky).

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.