Francouzský dozorčí orgán zastavil prodej iPhonu 12 kvůli příliš vysoké radiaci

Společnost Apple bude muset ve Francii zastavit prodej svého modelu iPhone 12 kvůli nadlimitní úrovni radiace.

Informaci uvedl v rozhovoru z 12. září pro deník Le Parisien francouzský ministr pro digitální ekonomiku Jean-Noel Barrot. Francouzský úřad pro dohled nad radiací ANFR oznámil společnosti Apple své rozhodnutí zakázat prodej iPhonu 12 poté, co provedl testy, které ukázaly, že specifická míra absorpce (SAR) smartphonu je o něco vyšší, než je zákonem povoleno, řekl Barrot listu. ANFR nedávno otestovala 141 mobilních telefonů a zjistila, že při držení iPhonu 12 v ruce nebo nošení v kapse je jeho úroveň absorpce elektromagnetické energie 5,74 wattu na kilogram, což je více než norma EU 4 watty na kilogram. Společnost Apple na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně neodpověděla. Barrot uvedl, že k odstranění problémů s radiací spojených s telefonem, který americká společnost prodává od roku 2020, by stačila aktualizace softwaru. “Očekává se, že Apple odpoví do dvou týdnů,” řekl a dodal: “Pokud tak neučiní, jsem připraven nařídit stažení všech iPhonů 12 z oběhu. Pravidlo je stejné pro všechny, včetně digitálních gigantů.”

Standardní míra absorpce” označuje dávku energie, kterou tělo absorbuje z jakéhokoli zdroje záření. Vyjadřuje se ve wattech na kilogram tělesné hmotnosti. Záření z mobilních telefonů je důsledkem jejich fungování – vysílají radiofrekvenční vlny a vytvářejí elektromagnetické pole. Na rozdíl od záření rentgenového nebo gama záření způsobeného radioaktivním rozpadem prý nemohou telefony narušovat chemické vazby nebo způsobovat změny buněk v lidském těle a zahájit proces, který může v konečném důsledku způsobit poškození, například rakovinu. Evropská unie přesto stanovila bezpečnostní limity pro hodnoty SAR spojené s expozicí mobilním telefonům, které by podle vědeckých studií mohly riziko některých forem rakoviny zvyšovat. Francouzský dozorčí orgán nyní předá svá zjištění regulačním orgánům v ostatních členských státech EU. “V praxi by toto rozhodnutí mohlo mít efekt sněhové koule,” řekl Barrot. V roce 2020 Francie rozšířila předpisy, podle nichž musí prodejci uvádět na obalech výrobků radiační hodnotu nejen mobilních telefonů, ale i tabletů a dalších elektronických zařízení.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.