Křehká demokracie

Je demokracie na ústupu?

Infografika založená na analýze, kterou zpracovala platforma Our World in Data, ukazuje, jak křehká může být demokracie, uvedl web Statista. Podíl obyvatel světa žijících ve volební nebo liberální demokracii byl nejvyšší v roce 2000, kdy činil 54 %. V roce 2019 došlo k prudkému propadu z 50 % na pouhých 32 %. Ačkoli křehkost demokracie je zřetelně vidět i na jiných místech grafu, toto je nejdramatičtější příklad za hodnocené období.

Hlavní příčinou tohoto poklesu byla Indie a snížení jejího hodnocení organizací Freedom House na „částečně svobodnou demokracii“ a Institutem V-Dem při University of Gothenburg na „volební autokracii“ po Módího vítězství ve volbách v roce 2019. Posledně jmenované snížení ratingu bylo zdůvodněno údajným „zvýšeným tlakem na lidskoprávní organizace, rostoucím zastrašováním akademiků a novinářů a vlnou bigotních útoků, včetně lynčování, namířených proti muslimům“, což vedlo ke „zhoršení politických práv a občanských svobod“.

Vzestup demokracie je jedním z největších kolektivních lidských úspěchů minulého století, který umožnil velké části světové populace žít v relativní svobodě a mít možnost měnit politiku a společnost své země. Dosáhl však tento rozmach již svého vrcholu?

Graf ukazuje podíl lidí na světě, kteří žijí v demokracii (za období 1900 až 2022). Zdroj: Statista.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.