Miroslav Lajčák možná končí jako mediátor dialogu Bělehrad-Priština. Má mírnit Ficův „proruský trend“

Balkánské zápisky s odvoláním na západní tisk uvedly, že slovenský diplomat by mohl zamířit na post ministra zahraničí v nové slovenské vládě.

Britský deník The Economist přinesl 1. října na svém webu zprávu, která naznačuje, že by slovenský diplomat v EU Miroslav Lajčák, který má na starosti jednání mezi Bělehradem a Prištinou mohl ve své funkci skončit.

Důvodem je jeho zařazení na post ministra zahraničí v nové Ficově vládě. Web The Economist uvádí, že nová Ficova vláda bude představovat v EU a NATO spojence s Viktorem Orbánem. Článek dále píše: „Pan Fico se zavázal, že přestane posílat zbraně. To není ale ještě jisté. Po návratu k moci může Fico utlumit své odcizení od EU a NATO. Stalo by se tak, pokud by do funkce jmenoval svého bývalého ministra zahraničí Miroslava Lajčáka, nyní diplomata v EU. To by signalizovalo, že se nehodlá příliš vzdálit evropskému mainstreamu.“

Na tuto zprávu reagovali bělehradští analytici a podle webu Kosovo-online tvrdí, že odchod Lajčáka by znamenal zpomalení již tak hlemýždího tempa dialogu. Nový unijní zprostředkovatel rozhovorů mezi Albánci a Srby se bude muset „zaučovat“. Lajčák podle pozorovatelů byl dobrým znalcem problematiky a snažil se o aspoň minimální posun v jednáních.

Člen kosovské Demokratické strany Seljatin Klokoći pro web Kosovo-online uvedl, že Lajčák dialog nevedl správným způsobem a že by bylo dobré, kdyby na jeho post nastoupila osobnost, která by do rozhovorů dala více energie.

Kriticky na adresu Lajčáka se také vyslovil srbský politolog Stefan Surlić, který poukázal na to, že dialog nefungoval: „Byli jsme svědky úplného zablokování vyjednávacího procesu. Bez nástupu nového mediátora, bude však nastávající situace ještě horší.“ K tomu dodal charakteristiku Lajčáka, když řekl, že sice jde o kariérního diplomata, který v dialogu nenadržoval žádné ze stran, ale politici z Prištiny si údajně stěžovali, že nadržuje Bělehradu a tím brzdí možnou dohodu.

Článek vydáváme ve spolupráci s webem Balkánské zápisky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.