Ukrajinské vedení je s pohledem světa upřeným na Gazu tiše rozděleno

Že je válka na Ukrajině v patové situaci, je jasné už několik týdnů, ale teprve válka v Gaze tuto skutečnost jasně ukázala.

Válka v Gaze se odráží po celém světě, a tak je těžké něco přeslechnout. Přesto nedávný rozhovor s ukrajinským vrchním velitelem zazněl jasně a zřetelně a vyvolal jak vnitřní krizi v Kyjevě, tak mezinárodní debatu o budoucnosti konfliktu, napsal Faisal Al Yafai pro Syndication Bureau.

Generál Valerij Zalužnyj je mužem, který vede ukrajinskou válku proti ruské invazi. To, že veřejně prohlásil, že boje dospěly do patové situace, bylo překvapivé, dokonce šokující. Přesto to byl jeho závěr: „Stejně jako v první světové válce jsme se dostali na úroveň techniky, která nás dostává do patové situace,“ řekl. „K žádnému hlubokému průlomu s největší pravděpodobností nedojde.“

Bylo to překvapivé přiznání, které nepřekvapivě přineslo okamžitou výtku ze strany politického vedení Ukrajiny. „Tohle není patová situace,“ řekl prezident Volodymyr Zelenskyj, zjevně znepokojený touto charakteristikou a jejím dopadem na podporu Západu.

Jarní ukrajinská protiofenzíva měla změnit průběh bitvy, ovšem na téměř tisícikilometrové silně opevněné frontové linii nedošlo prakticky k žádné změně, tvrdí Al Yafai.

Nyní, kdy světovou politickou pozornost pohlcuje Gaza, je absence titulních stran o válce na Ukrajině jaksi ostřejší. Když byla politika v neustálém pohybu, bylo snadné ignorovat zamrzlé bojové linie. Nyní je těžší je ignorovat, a proto se rozkoly uvnitř Ukrajiny staly zřetelnějšími.

Oficiální linie prozatím nadále zní, že Západ, a zejména Spojené státy, budou stát při Ukrajině, dokud bude země potřebovat pomoc. Ve skutečnosti má však Washington své vlastní priority a příští rok nás čeká sporný a rozháraný volební cyklus, v němž bude řešení ukrajinského konfliktu důležitou součástí debaty prezidenta Joea Bidena, míní autor.

Celý článek si můžete přečíst zde v angličtině.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.