V USA se prezident a Kongres přetahují o návrhy zákonů o pomoci Ukrajině a Izraeli

Republikáni ostře vystupují právě proti širšímu návrhu zákona, který by poskytl peníze Izraeli, Ukrajině, Tchaj-wanu a ochraně hranic USA.

Prezident Joe Biden chce vetovat připravovaný republikánský zákon, který by poskytl 17,6 miliardy dolarů na pomoc Izraeli, neboť jej považuje za „cynický politický manévr“, jehož cílem je poškodit šance na schválení širšího zákona, který by krom Izraele financoval pomoc i Ukrajině, Tchaj-wanu a jižní hranici USA.

Republikánští kongresmani v současnosti ostře vystupují právě proti širšímu návrhu zákona, který o minulém víkendu představila malá dvoustranná skupina senátorů. Návrh počítá s výdaji ve výši 118,3 miliardy dolarů a mj. přepracovává i některé imigrační zákony, aby se vypořádal s nedávným náporem migrantů na jižní hranici.

Republikáni v Kongresu místo toho hodlají navrhnout zákon o financování pouze Izraele, na což Bílý dům řekl, že takový by zákon Biden vetoval: „Administrativa se důrazně staví proti tomuto triku, který nijak nepomáhá zabezpečit hranice, nijak nepomáhá obyvatelům Ukrajiny bránit se proti Putinově agresi, nepodporuje bezpečnost amerických synagog, mešit a zranitelných modliteben a odpírá humanitární pomoc palestinským civilistům, z nichž většinu tvoří ženy a děti.“

Předseda Kongresu Mike Johnson (Republikánská strana) nazval potenciální veto prezidenta za „akt zrady“ vůči Izraeli, který je tradičně jedním z největších příjemců zahraniční pomoci ze Spojených států. Obecně je podpora této pomoci akceptována většinou v obou politických stranách.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.