Nové strategické omezení Číny. Pořídil si Vietnam raketový systém BrahMos?

Přečetli jsme: Indie mohla prodat Vietnamu nadzvukový raketový systém BrahMos, který může změnit mocenskou dynamiku v Jihočínském moři. Co by to znamenalo pro Čínu a jak se Indie a Vietnam sbližují?

Indie mohla potichu dodat Vietnamu nadzvukový raketový systém BrahMos, který vyvinula spolu s Ruskem. Je to zbraň, která by mohla proměnit mocenskou dynamiku a rozpoutat nové napětí v Jihočínském moři, píše pro Asia Times Helen Clarková.

Zpráva o tomto obchodu se objevila v kontextu dvou událostí: na prvním místě se Vietnam ocitl pod tlakem Číny kvůli povolením pro těžbu ropy v Jihočínském moři a na druhém místě se rozhořely příhraniční tenze mezi Indii a Čínou ohledně Doklamu v Himalájích.

Krátce na to státní vietnamská média oznámila uzavření dohody o prodeji raketového systému. Indické ministerstvo ale dohodu popřelo a vietnamské ministerstvo zahraničí potom vydalo zprávu o zlepšení bezpečnostní spolupráce s Indii. O raketách se ale nezmínilo.

Nicméně vietnamská média následně oznámila, že země nejen dohodu uzavřela, ale už obdržela dodávku celkem 6000 liber nadzvukových zbraní, které Indie vyrábí společně s Ruskem.

Tyto zbraně s nízkou hladinou letu jsou známé tím, že je těžké je sestřelit z blízka a jejich přítomnost by ohrozila strategické pozice Číny v Jihočínském moři. Kolem Jihočínského moře panuje dlouhodobě napětí mezi Čínou na jedné straně, sousedními zeměmi v oblasti na další a USA na třetí.

Načasování bylo nepochybně v Pekingu vnímáno jako provokace v době, kdy Indie a Čína hledaly dohodu kolem doutnajícího konfliktu v Doklamu. Nyní je otázkou, zda dohoda, kterou Nové Dillí a Peking dosáhly deeskalace v Doklamu, změní také dohodu o dodávce indicko-ruského systému Vietnamu.

Indie a Vietnam se sbližují. Kvůli Číně

Indie už Vietnam dodala své Akash země-vzduch rakety s dosahem vhodným k zasažení letadel, vrtulníků a dronů. Čína na to nereagovala dobře navzdory omezeným technickým kvalitám těchto zbraní.

Je tu ale další kooperace mezi Indii a Vietnamem, upozorňuje Clarková. Indie pomáhá ve výcviku vietnamských pilotů letadel Suchoj, vietnamští námořníci se učí, jak používat ponorky třídy Kilo.  Obojí je ruské vojenské vybavení, které používají obě země. Indie vyvinula lehčí verzi rakety BrahMos-A, které je možné vystřelit z vojenských stíhaček Suchoj 30 MKI. Těžší BrahMos může být vystřelen ze země i z moře.

Tato spolupráce je součástí programu Act East, která má být protiváhou právě Číně a její vojenské přítomnosti v regionu.

Vietnam dále diverzifikuje svoji bezpečností politiku: spolupráci s Japonskem, která začala v roce 2011 a nyní dokonce i s USA. Vietnam umožnil americké vojenské lodi, aby využila vietnamské přístavy – je to první takový případ od vietnamské války.

Spolupráce či strategické partnerství Indie a Vietnamu je staršího data  – z roku 2007. Indie nabídla v jeho rámci vietnamským protějškům kredit 500 milionů dolarů na nákup zbraní indické výroby.

S narůstající spoluprací ale narůstají také čínské obavy z ní. Zvláště pak v souvislosti s raketami BrahMos, což je zbraň vyvinutá spolu s Ruskem a nyní už v prodeji na světovém trhu. Už v minulosti se objevily z čínské strany náznaky, že tato zbraň zhorší vztahy mezi Čínou a Indii. Zatímco k vojenské spolupráci Indie a Vietnamu Peking zůstával zatím potichu.

Je otázka, jak se Peking postaví ke spolupráci v energetice a zda se postaví proti prodloužení smlouvy s ONGV Videsh, indickou firmou, která pro Hanoj zkoumá zdroje ropy v oblasti Jihočínského moře. Koncese pro španělskou firmu vzbudila v Číně nesouhlas a nátlak na Hanoj.

Smíšené signály z Hanoje

Stále je možné, že smíšené signály Vietnamu o statusu navrženého nákupu raket mají vyslat vzkaz na obě strany: Číně, že na cestě je lepší obrana a Peking by měl dát ruce pryč od vietnamských koncesí v energetice, a Indii, že Hanoj chce dokončit obchod.

Přitom Vietnam se stále víc obrací k bezpečností spolupráci s velmocemi ve snaze zastrašit Čínu v její snaze militarizovat Jihočínské moře. Jsou tu informace, že Peking Hanoji vyhrožoval vojenskou akcí v případě španělské koncese na výzkum ropných nalezišť. Ale pozdější zprávy existenci takových výhružek popřely. Vietnamu se nepodařilo na jednání v rámci ASEANu prosadit širší konsensus kolem otázek Jihočínského moře a zůstal osamoceným hlasem, který je kritický ke krokům Číny v této oblasti.

A to mohlo udělat nákup indicko-ruských střel BrahMos pro Vietnam ještě důležitější. Jen je otázka, jak věci uvidí Indie, která zrovna dosáhla deeskalační dohody s Čínou ohledně pohraničního konfliktu v Doklamu?

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – anurag – http://picasaweb.google.com/anurag.ee/AeroShow#5303115552595488242, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8008036

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.