Boom umělé inteligence vede v Malajsii k rychlému růstu počtu datových center, která přinášejí investice a dočasná pracovní místa. Jejich výstavbu podporují levná půda, nízké daně a spolehlivá elektrická síť. Datová centra však spotřebovávají obrovské množství elektřiny a vody, protože musí fungovat nepřetržitě a servery je nutné neustále chladit.
Do Malajsie investovaly velké technologické společnosti, jako jsou Google, Amazon, Microsoft a Alibaba. Pokud budou všechny plánované projekty dokončeny, budou datová centra do roku 2030 spotřebovávat téměř tolik elektřiny jako všechny domácnosti v Německu. Jejich vysoká spotřeba vody navíc zhoršuje situaci v oblastech, kde je vody nedostatek, upozorňuje Tagesschau.
Místní obyvatelé pociťují negativní dopady boomu datových center. Zemědělci si stěžují na nedostatek vody, obchodníci upozorňují na nestabilní dodávky elektřiny, zároveň ale někteří těží z většího počtu zákazníků nebo z pronájmu ubytování stavebním dělníkům. Přesto většina místních odmítá prodat svou půdu technologickým firmám.
Vláda proto zavedla přísnější pravidla pro výstavbu datových center. Nová zařízení musí využívat úspornější technologie, upravovat dešťovou vodu nebo budovat vlastní zdroje energie a provozovatelé platí vyšší ceny za elektřinu. Některá datová centra si navíc budují vlastní vodovodní infrastrukturu, aby nezatěžovala veřejnou síť.
Přestože výstavba datových center zaměstnává tisíce lidí, po jejich dokončení je k provozu potřeba jen velmi málo zaměstnanců. Je proto zřejmé, že rozvoj umělé inteligence přináší Malajsii nejen ekonomické příležitosti, ale také významné ekologické a společenské výzvy.
Celý článek si můžete přečíst zde.
